צור קשר עם הרב ברלנד

"בגלל הגאווה אדם מאבד את השפע הרוחני והגשמי" – דברי הגה"צ הרב אליעזר ברלנד שליט"א – המראות מקביעת המזוזה בפסגת זאב

"והייתם כאלקים" (ג', ה')…

"חטא עץ הדעת זה "והייתם כאלוקים", אדם חושב שהוא כבר אלוקים, העולם בידו, הוא שולט על העולם. מדוע אדם חולה? מדוע אין לו ילדים? פרנסה? הוא לא מוצא את השידוך שלו? הכול בגלל הגאווה. כל הרהור גאווה הוא מאבד את השפע הרוחני והגשמי שלו, כל הרהור גאווה הוא דוחק את רגלי השכינה, כמו שכתוב, "אין אני והוא יכולים לדור בכפיפה אחת", ע"י הרהור גאווה השכינה מתנתקת מהאדם יותר מכול עבירה אחרת."

בגאווה אדם לא עושה תשובה

"לפעמים אדם נכשל בעבירה אז הוא שבור…, הוא עושה תשובה. אבל אדם שנמצא בגאווה אין לו שום לב נשבר כי הגאווה זה ההפך של לב נשבר, ולכן הוא לא עושה תשובה. כשאדם בגאווה הוא לא יכול לסבול אף אדם בעולם, הוא חושב, מי יוכל להגיע אליי? מי שווה לי? אדם הולך עם המחשבה שהוא הכי חכם, הכי נבון, והכי פיקח"

"אם אדם מרגיש שהוא עשה איזה דבר, הנה התפללתי בכוונה, צעקתי בתפילה, קמתי ותיקין, וחושב לעצמו אני יותר טוב מזה שיישן עכשיו במיטה", אז הכול הולך לאיבוד. זה ששוכב עכשיו במיטה אולי הוא אדם חלש? ואולי עכשיו הוא מתפלל עם הטלית ומוריד נחלי דמעות? מה אתה יודע? הוא אומנם קם ב-8, ואמר קריאת שמע, אבל אחרי זה הוא בוכה שעה שלימה, מה אדם יודע? ברגע שיש לך הרהור גאווה מזה שקמת ותיקין או התנהגת בפרישות יש לך איזה הנהגה מסוימת, ולכן אתה כבר יותר טוב מהשני, באותו הרגע הכול הולך לסיטרא אחרא. אלא אם כן אדם מזהה את הגאווה שלו ועושה תשובה על כל הרהור גאווה, אזי מתקן את הכול ומעלה הכול לקדושה."

"הגאווה והתאוות לא שייכות ליהודי"

"אדם צריך לדעת יסוד אחד שהגאווה והתאוות לא שייכות ליהודי, זה לא המהות של היהודי, זה רק לבוש חיצוני. כי ברגע שאדם הראשון חטא, אומר הזוהר הק' שהוא קיבל לבוש שנקרא "צרעת עור הנחש" (מישכא דחויא). ה' נתן לו עונש לקבל את הגוף של הנחש, שזה מה שנקרא "כותנות עור" ב-ע' ולא "כותנות אור" ב-א' כמו שהיה בתחילה. וכן כל אדם ברגע שנולד מקבל את הלבוש החיצוני, "צרעת עור" הנחש שזה הגאווה והתאוות, וצריך להלחם עם זה ולדעת, "זה לא אני", "זה לא מה שאני רוצה", "זה לא הרצון האמיתי שלי"."

"אדם חושב שהתאוות זה הרצון האמתי שלו, המהות שלו, זה לא נכון זה רק נדמה לו, נדבק בו איזה רצון גשמי, איזה חשק זר, וזה לא הטבע של האדם, זה בא מחטא עץ הדעת. כשאדם הראשון אכל מעץ הדעת היה שם איזה רעל מסוים, והוא אכל את הרעל הזה והרעיל את כל האנושות. אבל צריכים לצאת מהרעל הזה אסור להתמכר לרעל הזה אסור לתת לרעל הזה למשוך אותנו, אדם צריך לפשוט את גוף הנחש שלו, את המישכא דחויא שלו, כי הגוף שלו, זה בעצם הגוף של הס"מ ה' ברא לו כותנות עור, לבושים של הס"מ (הגאווה התאוות). ובאמת הצדיקים האמתיים זכו לבטל את גוף הנחש הזה, בעבודתם הקדושה.

התקרבות לצדיק מראה לאדם את מידותיו

לכן אומר רבינו (תורה י') שהעצה היעוצה לבטל את הגאווה היא התקרבות לצדיקים. כי ברגע שאדם מתקרב לצדיק האמת, מיד הוא רואה איפה הוא נמצא בתיקון המידות, ומתחיל לשנוא את הרע שלו, לשנוא את התאוות, הוא לא ירצה את זה יותר, לכול הפחות הוא לא יעשה מהתאוות "דרך חיים". הוא יתבייש בעצמו יבכה על זה ויעשה תשובה. ולא כמו האנשים שעושים מהתאוות "דרך חיים", במקום להתבייש בזה, להיפך, מתפארים בזה, מחשיבים את זה. אם אנשים היו מאמינים בצדיקים ומתקרבים אליהם ושומעים בקולם, אזי היו זוכים לצאת מכול הרע שלהם, ומכל התאוות ומזדככים לגמרי.

באדיבות צמאה נפשי

גלריית תמונות מקביעת המזוזה של כ"ק הגה"צ הרב אליעזר ברלנד שליט"א אצל הרב ניר יזי בפסגת זאב, ירושלים. 

 

התמונות באדיבות שחר אליהו

 

התחבר אלינו בוואצאפ

ראה עוד

צדיקה גדולה, אבל לא הבינה למה דוד קופץ – החיזוק היומי מהגה"צ הרב אליעזר ברלנד שליט"א

החיזוק היומי ממורינו, כ"ק הגה"צ הרב אליעזר ברלנד שליט"א – "היה אסור לראות מכנסיים, זה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *