צור קשר עם הרב ברלנד

"כל מי שחלק על מרדכי ולא יבוא לבקש סליחה.." – הגה"צ הרב אליעזר ברלנד שליט"א

מפניני קודשו של מורינו, כ"ק הגה"צ הרב אליעזר ברלנד שליט"א מאיילון רמלה, י"ח אלול תש"פ

הלווייתן!

מי יכול לסחוב לווייתן עם חכה? "תִּמְשֹׁךְ לִוְיָתָן בְּחַכָּה וּבְחֶבֶל תַּשְׁקִיעַ לְשֹׁנוֹ" (איוב מ כה), ה' שואל את איוב אתה צועק מתייפח, התדע למשוך לִוְיָתָן בְּחַכָּה? "הֲיַרְבֶּה אֵלֶיךָ תַּחֲנוּנִים אִם יְדַבֵּר אֵלֶיךָ רַכּוֹת" (שם שם כז)לויתן זה שער החמישים.

"שִׂים עָלָיו כַּפֶּךָ זְכֹר מִלְחָמָה אַל תּוֹסַף" (שם שם לב), אל תוותר, הפעם לא בעצם הבריח. "יֶחְשְׁכוּ כּוֹכְבֵי נִשְׁפּוֹ יְקַו לְאוֹר וָאַיִן וְאַל יִרְאֶה בְּעַפְעַפֵּי שָׁחַר"  (שם ג ט)

רבינו מביא בליקוטי מוהר"ן "מַעֲשֶׂה בְּרַבִּי אֱלִיעֶזֶר וְרַבִּי יְהוֹשֻׁעַ שֶׁהָיוּ בָּאִין בִּסְפִינָה, וְהָיָה רַבִּי אֱלִיעֶזֶר יָשֵׁן, וְרַבִּי יְהוֹשֻׁעַ נֵעוֹר. נִזְדַּעְזֵעַ רַבִּי יְהוֹשֻׁעַ, וְנִנְעַר רַבִּי אֱלִיעֶזֶר. אָמַר לוֹ: מַה זֶה, יְהוֹשֻׁעַ, מִפְּנֵי מַה נִּזְדַּעְזַעְתָּ (הרב: אסור לעשות גזל שינה). אָמַר לוֹ: מָאוֹר גָּדוֹל רָאִיתִי בַּיָּם. אָמַר לוֹ: שֶׁמָּא עֵינָיו שֶׁל לִוְיָתָן רָאִיתָ, שֶׁנֶּאֱמַר: עֵינָיו כְּעַפְעַפֵּי שָׁחַר (ב"ב עד:)."

"עֵינָיו כְּעַפְעַפֵּי שָׁחַר"- שרואה מסוף העולם ועד סופו! כמו חנה "שְׂבֵעִים בַּלֶּחֶם נִשְׂכָּרוּ" (שמואל א ב ה, תפילת חנה) שבעים בני המן! התחילו לחזר על הפתחים באו לבקש סליחה ממרדכי. "מַשְׁגִּיחַ מִן הַחֲלֹּנוֹת מֵצִיץ מִן הַחֲרַכִּים" (שיר השירים ב ט), זו אסתר המלכה הציצה וראתה את 70 בני המן מבקשים סליחה ממרדכי. כל מי שחלק על מרדכי ולא יבוא לבקש סליחה ממנו יתלה על העץ 50 אמה! מאיפה היה להמן עץ 50 אמה? מהתיבה של נוח. העצים היו חמישים אמה. הבן של המן היה המפקח המשגיח בארמניה בהרי אררט הרי ארררט זה בארמניה.

" וּבְצִלְצַל דָּגִים רֹאשׁוֹ" (איוב מ לא), ה' יעשה חגורה מהצלצל כל חגורה תאיר מסוף העולם ועד סופו.

"תַּחַת הַנַּעֲצוּץ יַעֲלֶה בְרוֹשׁ תחת [וְתַחַת] הַסִּרְפַּד יַעֲלֶה הֲדַס" (ישעיהו נה יג), סרפד זו ושתי, הדס זו הדסה (אסתר) הצלצל זו ושתי ושתי אותיות יתוש (הרב פעם אמר שהיא באה בגלגול יתוש) פעמיים נחש. אדם בא לעולם לנצח את הנחש! האישה זה הנחש! כל אשה חוץ מאשתך זה הנחש! כשאתה אומר לה: "את מקודשת לי" אתה מוריד ממנה את הנחש- רק לגביך! אבל לא לכל עם ישראל!

הרבנית ידעה את הליקוטי מוהר"ן בע"פ מגיל שבע אני התחתנתי איתה, אמרה אם אתה לא לומד ליקוטי מוהר"ן אני מתגרשת לא ידעתי מה לעשות שאלתי את רבי משה… אמרה לי טוב אז תלמד סיפורי מעשיות, תימניה.

ביזד, לכל כל בת היה חמש רעלות משובצות אודם פטדה ברקת נופך ספיר ויהלום לשם שבו ואחלמה. ביזדים כל בת הייתה משובצת ביהלומים. הם הכי קדושים בעולם, לא היה דבר כזה שבת מתחתנת, אפילו החתן לא היה אומר לה את מקודשת לי, אלא האבא היה אומר את מקודשת לו. היזדים הקפידו על הצניעות יותר מכל הקהילות, אז החתן לא היה עומד מתחת החופה רק האבא. מי שהיה מחלל שבת היו סוקלים אותו ולא קוברים אותו. היזדים היו הקהילה הכי שמורה מכל הקהילות, האבא היה אומר "הרי את מקודשת לבני", נותן לה טבעת מקודשת לבני. לשבע ברכות הלכו לחצר אחרת לא במקום של החופה. שבע ברכות עם עשרה אנשים. הבנות מתלבשות בצניעות."

הצניעות ביזדים הייתה בכזה גודל עד מלחמת העולם השנייה, אף אחד לא יכל לפגוע בצניעות שלהם! 7 ברכות באירוסין שלא יחטפו את הבנות היו מוציאים אותם מהבתים בכוח, גונבים אותם בגיל 12. החתן לא עומד ליד הכלה בחופה רק האבא. הקהילה הכי צנועה מכל הקהילות בעולם! עד שהגיעו הנאצים והפרסים שהתחברו איתם, אמרו להשמיד את כל היהודים. הנאצים היו הכי גרועים והפרסים איתם.

'איראן', הנאצים נתנו את השם הזה! מלשון גזע "ארי", המילה אירן מלשון הורן, הורן זה קרן, היה להם קרניים. יזד זה הצניעות הכי גדולה שהיתה בכדור הארץ! אחרי המלחמה החריבו את הקהילה, הם באו לארץ ,היזדים הקהילה הכי צנועה בכדו"ה. שבע ברכות באירוסין אם הכלה בת 14 15 היו עושים חופה ואב החתן היה מקדש את הכלה לבנו. שבע ברכות הלכו לחצר אחרת. הנדוניה שהכלה הייתה מביאה הייתה מעניינת משהו מיוחד- מזרון ! משי עשו קצת.. היה הרב אור שרגא הייתי שם. הרב יזדי. יזדים הכי קדושים…, מגיל 7 נותנים את הבנות. בגיל 17, הוא כבר היה בן 27 והיא לא הסכימה. הרב גברא אמר לו: תן לה גט אתה בן 27 היא לא רוצה לא מסכימה. מסכן.

"וְשָׁ֨ב ה' אֱלֹקיךָ אֶת־שְׁבוּתְךָ֖ וְרִחֲמֶ֑ךָ וְשָׁ֗ב וְקִבֶּצְךָ֙ מִכׇּל־הָ֣עַמִּ֔ים אֲשֶׁ֧ר הֱפִֽיצְךָ֛ ה' אֱלֹקיךָ שָֽׁמָּה" (דברים ל ג), רבי יונתן אייבשיץ אומר הפרשה מדברת על הגאולה. לא נאמר "והשיב" אלא "ושב" הפסוק בפרשה שלנו!

יצא "בַּיּוֹם הַהוּא יִפְקֹד ה' בְּחַרְבוֹ הַקָּשָׁה וְהַגְּדוֹלָה וְהַחֲזָקָה עַל לִוְיָתָן נָחָשׁ בָּרִחַ וְעַל לִוְיָתָן נָחָשׁ עֲקַלָּתוֹן וְהָרַג אֶת הַתַּנִּין אֲשֶׁר בַּיָּם" (ישעיהו כז א). תנין" זה הנוקבא, "עקלתון" זה הנוקבא, האיש הוא קו ישר. העיקר זה הצלצל.

אור החכמה- מ"ח כ"ה "כה אמר ה' אלוקים"

זרתוסטרא הוא ייסד את הדת של האש ב- 1930 תר"צ, זרתוסתים היו משתחוים לאש. לוקחים מחבת של גחלים היו מעבירים מכפר לכפר ומחביאים את זה שהאנגלים לא יראו הם לא הרשו.

מה כתוב בהפטרה "כֹּה אָמַר ה' אלוקים הִנֵּה אֶשָּׂא אֶל גּוֹיִם יָדִי וְאֶל עַמִּים אָרִים נִסִּי וְהֵבִיאוּ בָנַיִךְ בְּחֹצֶן וּבְנֹתַיִךְ עַל כָּתֵף תִּנָּשֶׂאנָה" (ישעיהו מט כב). 'בְּחֹצֶן' זה מותניים, "וחצנו מעמר", הבנים על המותניים, אבל הבנות על הראש והכתפיים, כי הבנות יותר חשובות. אמר רב חסדא: מי שיבשר אותי על בן יקבל מנה בת כפליים. "וְהָיוּ מְלָכִים אֹמְנַיִךְ וְשָׂרוֹתֵיהֶם מֵינִיקֹתַיִךְ אַפַּיִם אֶרֶץ יִשְׁתַּחֲווּ לָךְ וַעֲפַר רַגְלַיִךְ יְלַחֵכוּ וְיָדַעַתְּ כִּי אֲנִי ה' אֲשֶׁר לֹא יֵבֹשׁוּ קוָֹי" (ישעיהו מט כג).

דבר ראשון להציל את הבנות! כי היו חוטפים אותן בתימן בכל מקום אפילו מתחת לחופה! יש על זה ספר שלם, היו באים השבאבניקים חוטפים אותן, אונסים אותן, שוחטים אותן לא יודע מה.., היהודים היו מבקשים שיבואו לעזור שלא יחטפו את הבנות היה דברים נוראים…, דבר ראשון להציל את הבנות שילכו בצניעות. בנות ממושמעות מה שאומרים להן הן עושות! אפילו חטאים עבירות! לכן מיד בגיל 12 חיתנו את כל הבנות. עשר איש, שני גביעי יין, כל השבע ברכות בחתונה, בגיל 13 היא כבר אימא בשיא הצניעות ושיא הקדושה! כמו שבט אשר שהבנות לא ראו בנים בחיים. שום בת לא ראתה בן בחיים, לא ידעה איך בן נראה! לא ידעו מה זה בן בכלל! היו בשיא הקדושה וצניעות לכן הבנים היו כהנים גדולים, הבנות התחתנו עם כהנים, היו הכי קדושות בעולם. לא ידעו מה זה בן חוץ מאבא, אבא ידעו זה מלאך ה'! אלוקות ממש, אבא עשוי מאלוקות לא ידעו שאבא זה בשר ודם.. אנשים היו מלאכים. הנשים ביזד נפקדו ע"י מלאכים כמו שבא מלאך בדמות אלישע (מטטרון), אליהו הנביא. ככה כל שבט אשר וגם גד הם לא היו ילודי אשה בכלל. גאואל בן מכי זה אבא של אליהו הנביא.

לכן היזדים היו הכי קדושים, הכי צדיקים, כמו אשר שכל הבנות התחתנו עם כהנים. לכן היזדים הם הכי קדושים בעולם, יש להם כבר עשר ישיבות, אנשים לומדים 24 שעות לא מוציאים את הראש מהספר חוץ מהגמרא לא רואים כלום! הבנות לא רואות כלום רעלות על הפנים. מורידות רק בשביל הבישולים. ואין דבר כזה לקנות בחנויות, אין דבר כזה! זה ממש איסור תורה. הבנות היו מעתיק מעתיקא קדישא! ביזד היו מעתיקא קדישא, כולם באו מעתיקא, "כד הקמח לא כלתה וצפחת השמן לא חסר", הכל נשפע כמו מים השמן נשפע כמו מים, הכדי שמן לעולם לא נגמרו. "כד השמן לא תחסר" הן היו צדיקות לא רצו לראות עולם לכן יביאו את הגאולה עכשיו זה חג הגאולה. אשה לא חטאה מעולם אין דבר כזה שאשה תחטא (אלא מחטיאים אותה חברה רעה).

ביום כיפור יצאו בריקודים, שמו בערב בגדים אדומים על החלון עד הבוקר נהיה לבן! בלילה כל הנשים בוכות בבכי, כל העיר מטלטלת מרוב בכי ים דמעות.. לבכות, אדם בא לעולם בשביל לבכות! במקום לבכות רוקדים מגיע יום כיפור רוקדים! (כי הכל כבר התכפר).

לוחות שניות "ואתחנן" זה לוחות שניות

"זרוע נטויה", ט' – אדם בא לעולם להרים את הט', "טָבְעוּ בָאָרֶץ שְׁעָרֶיהָ" (איכה ב ט). כתוב (קידושין ל"א ע"ב) שרבי אבהו (אביו של רבי אבימי) היה אוכל אצל רבי אבימי, והיה לו חמישה ילדים, כאשר היה דופק בדלת היה רץ וצועק "אבא אני בא! אני בא!" עד אומן שמעו.. אפילו שהיה קורונה היה נוסע יש על זה כתבי אישום. אבימי היה לו 5 ילדים רבי אבהו היה אבא שלו בחיים לא ביקש מהילדים לפתוח את הדלת, היה שומע נקישות מיד היה רץ (כדי לקיים כיבוד אב בעצמו).

..יודעת מה שתהיה כמוך צנועה קדושה טהורה

..הבעל שמע מאחורי הדלת התעלף בום, שפכו עליו חביות מים קרח הוא התעלף כל פעם מחדש עד שמת. כתוב בצוואה כל הנכסים- כל הנדל"ן בתים בפרס בתים בטהרן יזד בכל מקום היה לו, הכל לבן אחד. אומר הראש הלכה שמחלקים לכולם. בן אחד? מה זה סיפורים אלף לילה ולילה? מתחלקים שווה בשווה וזהו.

היה אחד שלא ישב בשקט, הלך עם האמת, הלך לרבי בנאה ואמר, אבא כתב את הירושה לבן אחד! הרב אמר שילכו לקבר של האבא וישברו לו את המצבה ויחכו לבת קול למי הירושה, הלכו ברגל עד הר הזיתים, הם גרו במוסיוף בבוכרים, הלכו 45 דקות עם ברזלים בום על המצבה, כל המצבה פירורים "דק דק עד אין נבדק", הרב אמר. יצאה בת קול מהקבר.. אין בת קול! אין כלום.. איפה הבת קול?! פרסים לא כמו אשכנזים יש לו חנות פותח ב 8 יושבים. חזרו למוסיוף, רואים בן אחד יוצא מהמקווה עם המגבת והשמפו ב 10, הם עשו ותיקין קנו ברזלים שברו את המצבה על הבוקר פירורים פירורים "דקה מן הדקה", הוא ישן עד 10 הלך למקוה 11, 12 עשה שחרית.., הלכו ב 17 לכולל הוראה אמרו מה הולך פה? הלכו ב 7 בבוקר עם ברזלים הכל נהיה דק לעפר, בת קול לא יצאה.

שבורים בתכלית השבר, הם היו צדיקים אמיתיים קודש קודשים עושים הכנות עם גמרא.. "זהו הלכתם כולכם?" אמרו רק זה ב 11 יצא מהמקווה, דודל'ה ככה קראו לו. הזדעזענו אנחנו לקחנו ברצינות קנינו מוטות מאה קילו, שברנו את המצבה רסיסים רסיסים שלוש שעות בשמש הלוהטת, המצבה לא נשאר ממנה זכר, ירדנו את כל ההר בשמש הלוהטת כולנו נחלי זיעה, פתאום הוא יצא מהמקווה, לא שמנו לב שאחד חסר "איפה היית?" -"נרדמתי! עשיתי משמר כל הלילה", זה כ"כ שבר אותנו אפילו אותי זה שבר נשברתי לרסיסים, לא נורמלי.

מה אמר הרב? כל הירושה לזה שהלך למקווה ב 12! וואי איזה משבר איזה אכזבות רצו למשטרה לבית המשפט.. זה שקם ב 12 מקבל, אנחנו שברנו את המצבה לא קבלנו אגורה? כמה שהשקענו קנינו מקל מאה קילו הלכנו ברגל ממוסיוף עד הר הזיתים איך? מפלי זיעה נחלי זיעה נוטפים מאתנו, הבגדים רטובים עד עכשיו, הוא קם ב 12 הלך למקווה אנחנו ב 4 היינו במקווה! לתת את הירושה לזה שקם ב 12? (אלא שהבן האמיתי לא הסכים לשבור את המצבה של האבא ולכן הירושה רק שלו).

כל הערוצים כתב אישום נגדו, שמו אותו בבית סוהר אילון 30 יום יחד איתי, הוא צעק "שמש בגבעון דום וירח העמק אילון!", עצרו אותו איזה צעקות איזה בכיות היה שם הגיעה אשתו, חכמה! הכי חכמה בעולם עמדה בפתח הכלא ליד האסירים צועקת היה לי עבד שחטו לי את העבד! אכלו לי אותו! לקחו לישיבה מילאו בו מים צוננים ושתו ולא שילמו לי כלום!
אמרו מה זה מי אוכל עבדים?? באלסקה דובים אוכלים אסקימוסים כמו קרטיב קפואים מה קורה פה איזה שטויות?? מי שוחט עבדים מי אוכל עבדים הלכו לרבי בנאה אמר: זה כבש לא עבד! ועשו ממנו נוד מים. ואז ראו שהוא חכם שחררו אותו שיהיה דיין שלהם.
אחלה כדורי קיבל כל הירושה שקל לא נתן לאחים שלו לקח הכל לעצמו אחרי ששברו המצבה חשבו שתצא בת קול. עד היום מחכים לבת קול..

"ושב ה אלוקיך את שבותיך" עכשיו זה הרגע רגע הגאולה עכשיו ה' יחזיר את שבותך עכשיו הגאולה סוד הגאולה "תהיה לראש לא לזנב!"

..בשר הבנים שלו. "רכה ענוגה" למה ענוגה? מאדם קדמון אין לה שום חטא- ענוגה ! בחיים היא לא נגעה בארץ באדמה אסור לגעת באדמה הרמב"ם מורה נבוכים חלק ג אומר שלא נוגעים באדמה ענוגה היא נבראה. אדם קדמון שמה חמש רעלות אדם פטדה.. כל נערה עם יהלומים ענוגה היא באה מאדם קדמון דאדם קדמון. "הצג על הארץ מהתענג ומרוך" בחיים לא נגעה באדמה "תרע עינה" אדם קדמון דאדם קדמון לא נגעה בארץ לא דרכה על הארץ מיום שנולדה לא נגעה באדמה גם לא אחרי המקוה… טבלה במקוה. ענוגה מאד כמו דבורה אשת לפידות אדם קדמון.. "אני ה' אלוקיכם"

אור שרגא היה מיזדי מי שאמר "אור שרגא" מיד התכפרו עוונותיו הוא היה אש, פעם כל אשה היתה מוקפת אש לא היה שום תאוות היתה מוקפת אש, נוגה, ברק.. כל יום להיות באש כל אשה היתה מוקפת אש ! כל הנשים. אדם מתחתן לא כמו היום! עומד באיזה פינה האבא אומר את מקודשת לבני בחצר אחרת לא יודעים איפה שבע ברכות הסעודה כל אחד מביא את הסיר עושים ריקודים בלילה ב2 הולכים לישון וזהו והנדוניה מזרון ! "הרכה בך והענוגה בך" אשה כולה רוך כולה חמלה אסור לפגוע באשה זה קדוש! רק אם היא תגיד בוא נסע לים תגיד לא. "הרכה בך והענוגה" כזו ענוגה לא היה מבריאת העולם אשה נבראה להיות ענוגה!

ביזד למדו תורה גמרא פתחו חנות עד 16 ישבו ולמדו גמרא בחנות. בפרס מה המטבע? תומן. שני תומן וזהו זה מה שאדם הרויח זה שני תומן. עכשיו לא קרה שאדם ראה אשה בחיים! גם אחרי החתונה! ואשה לא ראתה בן לא ידעה איך בן נראה!

"ושב ה' את שבותך ושב וקבצך" יונתן אייבשיץ מה שאמרנו לכם. היום מחליפים רגליים ה' יביא לך רגליים חדשות. פעם היה אסור לגעת בארץ אסור לגעת באדמה (אולי משום שהיא נקראת "ארורה האדמה") היה אסור הרמב"ם מביא במורה נבוכים אפילו גוים!

.. שני תומן ביום עיזים כבשים יש חלב חנויות שמן זית זך ויין זך הכל עשו לבד אין שם זריקות לא פלסטרים לא פלסטיקים הכל טבעי הכל אורגינל היום כל העופות מלאים אויר פעם מאה גרם זה משקל אמיתי עכשיו שמו חומרים כימיים..

..סבתא היתה שוברת הקרח לטבול הסבתא טבלה בתוך הקרח בקרח היו טובלים בקרח! לא מקום אחר. זה כל הקדושה טהרה אמיתית! חטא עץ הדעת אסור שאשה תהיה נידה איסור דאורייתא אסור להתחתן לאשר לא היה נידות! "ברוך מבנים אשר" אין נשים נידות לא היה ולא נברא! זה המצאה של שובו בנים. שבט אשר לא היה נידות אפילו הבעל היא לא ראתה ב12 בלילה מישהו ניגש אליה ואחרי 9 חודשים יש ילד הכלות היו בוכות היא לא ראתה את החתן ב12 בלילה מישהו ניגש אליה היא בכתה 7 ימים בלי הפסק אי אפשר לנחם אותה אמרו לה בלילה יהיה משהו אל תקפצי מהחלון לא הבינה למה עשו לה כזה בושות היו בוכות כל השנה לא הבינו מה קרה כאו בכלל לא הבינו שזה מביא ילד חשבו ששמים את הטבעת ומזה נפקדים ככה היה האמונה פתאם ב12 בלילה הוא ניגש היא לא מבינה מה קורה נסתה להתנגד לא הצליחה מה אני גמל כלב מה הוא עשה לי איזה פושע אני לא חוזרת אליו יותר לא יכלה להתעשת להרגע לא היה דבר כזה שבת חתן לא ידעה מה קורה לא הבינה כלום רק שובו בנים קלקלו את כולם לא מהתפיסה שלנו בכלל יש כאלה דברים.. מגיע פנחס דוקר את האשה אל קובתה אף אחד לא יכל להבין לא הבינו מה קורה לא יכלו להאמין שיש כזה דבר 24 אלף משב"כ מהמשטרה שומר הראשי כולם נעלמים איך הוא נכנס לאוהל ? ניסים ונפלאות 12 ניסים נעשו לו איך נכנס לאוהל בכלל?? איך זה קרה לא יכלו להבין לא יכלו לישון

"מהתענג ומרוך"- אדם קדמון דאדם קדמון. היא היתה אדם קדמון היא נבראה מאדם קדמון כל בת מיזד

"ושב ה אלוקיך את שבותך" כל ניצבים הולך על הגאולה! ירא ורך הלבב לך הביתה

אני מיזד אני יזדי! ביזד לא ידעו איך מביאים ילדים לא הבינו לא ידעו כל ה7 ברכות היתה בוכה בחתונה רק הורידה דמעות 12 בלילה כזה מעשה מגונה אי אפשר להרגיע אותה פתאם יצא איזה תינוקל'ה גיל 3 יוצא כבר לחנות לא ידעו מה זה בכלל שאני התחתנתי לא ידעו מה זה חשבו מהטבעת של הקידושין האשה נפקדת.. אפילו הגוים לפני 60 שנה החתונה שלי לא ידעו שיש כזה דבר שובו בנים קלקלו את העולם..

"לאהבה את ה' אלוקיך" שיאהבו את ה'! לא שבת תרדוף אחרי בן או בן אחרי בת, רק לאהוב את ה'! ה' ימול את הלבבות שלכם לא ידעו שיש כאלה דברים גמרנו נגמר הסיפור פה הולכים עד הסוף !! שום בת לא תדע שיש כאלה דברים גם אחרי החתונה יוולד לה ילד תחשוב זה מהחתונה קצת תבכה תתנחם בילד יותר צנועה יותר קדושה יותר טהורה. "לאהבה את ה אלוקיך למען חייך!" על אויביך! מהיום יהיה הכל על אויביך! "

אסור שידעו כאלה דברים זה איסור דאוריתא, מי שידע אני אכנס בו עד הסוף הפעם עד הסוף כמו יזדים. החתן יושב באיזה חצר מבויש מגיעים לחצר אחרת ואז סעודה בבית שלישי כל אחד סיר עם האוכל הוא מביא שני מזרונים נדוניה אין רהיטים אין כלום ארגז ספרים ארגז לשבת עליו וארגז שולחן אוכל טעים

התחבר אלינו בוואצאפ

ראה עוד

כתוביות: שיעור אש קודש ג שבט תשפ"ב – הגה"צ הרב אליעזר ברלנד שליט"א

דברי קודשו של מורינו, כ"ק הגה"צ הרב אליעזר ברלנד שליט"א, שנמסרו אחרי תפילת ערבית ביום …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *