צור קשר עם הרב ברלנד

פטירת הצדיק המקובל מל"ו צדיקים ר' מרדכי מנצר זצ"ל

ברוך דיין האמת: ביום יג' אייר תש"פ נפטר בירושלים הצדיק המקובל רבי אלעזר מרדכי מנצר זצ"ל, מחשובי חסידי בעלזא, תושב אנטוורפן שבבלגיה בעבר, ובנו של הרב החסיד ר' יצחק מנצר ז"ל, מחשובי חסידי בעלזא

רבי אלעזר מרדכי, שנודע כצדיק ומקובל, היה דמות מיוחדת, איש תם וישר וירא אלוקים, שש ושמח לעשות רצון יוצרו בתמימות ובנאמנות, חיל נאמן על משמרתו בשלושה עמודי עולם תורה עבודה וגמילות חסדים, דרכיו והליכותיו נועדו להרבות כבוד שמים, כל ימיו היה מדוכא בייסורים שקבלם באהבה ובאמונה.

במיוחד הצטיין המנוח במידת אהבת ישראל באופן נעלה ונשגב, ופעל רבות בהשכנת שלום ושלווה אחווה ורעות. האיר פנים לכל אדם וקיבל כל אחד בסבר פנים יפות. רבים נהנו ממנו עצה ותושייה, ואזנו הייתה קשובה ללבות נשברים – בהם הפיח רוח חיים. לבו ונפשו היו נתונים לשמח לבב נדכאים ולהחיות נפשות נזקקי ישראל.

רבים הכירו ושיחרו לפתחו של הרב מנצר זצ"ל, אך מעטים ידעו שהוא היה מגדולי הל"ו צדיקים בדור, צדיק שכל ימי חייו היו בהסתרה. הרב מנצור עבד את השם בלי פרסום, כך גם פטירתו הייתה שקטה ובלי פרסום כיאה לצדיקים שאמונים על שמירת והגנת הדור.

עם זאת, בכל מה שקשור לקדושת המחנה ומידת האמת הרב מרדכי מנצור זצ"ל לא הבליג ולא השקיף מהצד. כאשר המחלוקת והרדיפה אחרי כ"ק הגה"צ הרב אליעזר ברלנד וקהילתו התחילה לקבל תוקף, התבטא הרב מנצור קשות כנגד הרודפים באומרו: "כל מי שנתקל בהם (ברודפי הרב ברלנד) רואה שהם לא מחפשים לבנות שום דבר, אלה רק להרוס בחמת זעם רוויית ייצרי נקם ודם. לקריאת דבריו כנסו לקישור – הרב מרדכי מנצור מוחה על רדיפת הרב ברלנד.

לאחר מכן שהמחלוקת התחזקה והגיעה לממדים קשים עוד יותר, העביר הרב מנצור זצ"ל מסר מפחיד לעם, אלה הדברים שכתבנו אז: "מסר מבהיל מר' אלעזר מרדכי מנצר שליט"א, בעל הישועות הקדוש והמלומד בניסים, אשר ר' אברהם חי זצ"ל (המקובל מפרדס כץ) ועוד הרבה צדיקים העידו עליו שהוא אחד מגדולי ה-לו' צדיקים שבדורנו."

דברי הצדיק הקדוש, מראשי ה- לו' צדיקים בדורנו, הרב מרדכי מנצר שליט"א על הרדיפה הנוראה אחר הגה"צ הרב אליעזר ברלנד שליט"א:

"דע לך שכל הרדיפה הזו נובעת מקנאה. אין לי שום ספק שאם החולקים הללו היו חיים בדורו של רבינו הקדוש, רבי נחמן, היו חולקים גם עליו. ה'ישמח משה' (אדמו"ר רבי משה טייטלבוים, אבי שושלת סיגאט- סאטמר) אומר שעץ רומז לצדיק ומים רומזים למחלוקת, ככתוב במשלי (יז יד), "פּוֹטֵר מַיִם רֵאשִׁית מָדוֹן". כמו שאי אפשר לאילן בלי מים, כך אי אפשר לצדיק לְהִתְגַּדֵּל בלי מחלוקת."

שאלתי אותו בנושאים אישיים, אך הוא ענה שכרגע הוא אינו יכול לענות לי, כידוע לבאי ביתו שהוא משיב רק את אשר שם ה' יתברך בפיו.

לקראת 2:00 בלילה אמר לי שכרגע קיבל מסר מהשמיים ועלי למסור זאת בשמו:

"אין עונשים, אלא אם כן מזהירים, ועל כן אני מזהיר"

"התוספות במסכת סוטה (מסיק רבי יוחנן המביא את דברי רשב"י: "נוח לו לאדם שיפיל עצמו לכבשן האש ואל ילבין פני חבירו ברבים") וכן רבינו יונה ( בשערי תשובה, שער ג' סי' קלט', הסביר שמדובר ב'אבק' רציחה, כי הביוש גורם להסתלקות מראה האודם מפני המתבייש) כתבו שהמבזה חברו ברבים זה כמו ג' עבירות חמורות שדינם ביהרג ובל יעבור (לא תרצח, גילוי עריות ואיסור עבודה זרה). מעתה, כל מי שפותח את פיו נגד הרב ברלנד שליט"א הוא מזיד וידע שהוא משחק באש ויתקיים בו דברי המשנה באבות (ב, י), "וֶהֱוֵי זָהִיר בְּגַחַלְתָּן (של תלמידי חכמים) שֶׁלֹּא תִכָּוֶה, שֶׁנְּשִׁיכָתָן נְשִׁיכַת שׁוּעָל, וַעֲקִיצָתָן עֲקִיצַת עַקְרָב, וּלְחִישָׁתָן לְחִישַׁת שָׂרָף, וְכָל דִּבְרֵיהֶם כְּגַחֲלֵי אֵשׁ."

"גם מי שרק חושב מחשבות רעות כנגד הרב ברלנד שליט"א, שידע שמחשבה זו, היא כמחשבת עבודה זרה, וצריך להכניס את כל הכוחות בכדי לגרש מחשבות אלה. ומי שכבר דיבר כנגד הרב ברלנד שליט"א אין לו תקנה, אלא שילך לשני יהודים נאמנים ויגלה להם שהוא מקבל על עצמו שכאשר ישתחרר הרב שליט"א, בעז"ה, הוא ילך אליו לפייסו עד שישמע ממנו שהוא מוחל לו."

עד כאן דבריו הנוראים של הצדיק הקדוש, הרב מרדכי מנצר שליט"א.  לקריאת המסר והמכתב של הרב מנצור כנסו לקישור –מסר מהרב מנצר.

והנה, בליל רביעי דשבת מטות- מסעי תשע"ח, במהלך מסע הקודש של כ"ק הגה"צ הרב אליעזר ברלנד שליט"א להחזרת עם ישראל וקירוב הגאולה – נפגש הרב ברלנד עם המקובל הרב מרדכי מנצר.

יהיה זכרו ברוך ת.נ.ש.צ.ב.ה

יהיה רצון שילמד עלינו זכות לפני אבינו שבשמיים ויתמלאו רחמים על עם ישראל

בבניין בית מקדשנו ובביאת משיח צדקנו במהרה בימינו 

אמן

התחבר אלינו בוואצאפ

ראה עוד

שיעור לבחורי חכמה ודעת במעונו של הגה"צ רבי אליעזר ברלנד שליט"א

מבצע 'קימת שחרית' ○ תקציר מתוך השיעור ביום שני כ"ח אדר התקיים בבית מורנו הרב …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *