צור קשר עם הרב ברלנד
הציור מאת רבי יהושע וייסמן שיחי'

פרשת שמיני מאת הגה"צ הרב אליעזר ברלנד שליט"א – "למען יזמרך כבוד ולא ידם"

"וַיִּדֹּם אַהֲרֹן" (י' ג')

כל אדם צריך ללמוד ספרי מוסר, לדעת ספר "מסילת ישרים", לדעת ספר "שערי תשובה", לדעת ספר "אורחות צדיקים" לקרוא את פרק הכעס בספר "אורחות צדיקים", ללמוד לא לכעוס לדעת להיות בכל מצב בשמחה, ולדעת שהכול לטובה. כמו שכתוב על אהרון "וידם אהרן" אהרן ראה את האסון הכי גדול, הכי נורא בחיים שלו, שני בניו נדב ואביהו שהיו שקולים כאדם הראשון נהרגו, נשחטו לנגד עיניו. הוא לא נופל בייאוש, ממשיך הלאה בעבודה שלו, "וידם אהרן" הוא לא התבלבל משום דבר.

דרגת "לְמַעַן יְזַמֶּרְךָ כָבוֹד וְלֹא יִדֹּם" גבוהה מ"וַיִּדֹּם אַהֲרֹן"

יש דרגה יותר גבוהה מ"וידם אהרן" – שקוראים לה "לְמַעַן יְזַמֶּרְךָ כָבוֹד וְלֹא יִדֹּם" (תהילים ל יג), כמו שיש סיפורים מהשואה על יהודים שהיו רוקדים ושרים בתוך הכבשנים, בתוך תאי הגזים, מסופר שפעם אחת הכניסו הנאצים 50 בחורים ויז'ניצים בליל שמחת תורה בתוך אחד מאולמות הגזים, במקום ליפול לייאוש נורא הם התחילו לרקוד ולשיר "כי מציון תצא תורה ודבר ה' מירושלים" – הייתה להם כזאת שמחה כזאת התלהבות כאילו הם רוקדים עכשיו בירושלים, בכותל המערבי שרים שם ורוקדים. כשהנאצים ראו אותם רוקדים הם אמרו מה זה כאן ! מה זה ריקודים? מה זה שירים? זה כפירה! הם רצו לשמוע שיהודים בוכים לשמוע בכיות, מה זה פה אולם ריקודים? מה קורה כאן? אולם ריקודים באושוויץ ?!. הנאצים פרצו את הדלתות וצעקו תפסיקו את הריקודים תפסיקו את השמחה הזאת פה זה לא תאטרון! זה לא אולם ריקודים! אבל החסידים המשיכו לרקוד ולשמוח "כי מציון תצא תורה…" אמרו להם הנאצים אם כך אתם מתנהגים אתם צוחקים עלינו תצאו החוצה ומחר ב9 בבוקר נחתוך אותכם חתיכות חתיכות עם כל העינויים לא מיתה מהירה מיטת נשיקה עם גז, מחר נראה איך תרקדו. למחרת בבוקר הגיעה הודעה שצריכים להעביר מיד אלף פועלים למחנה אחר והיה חסר להם בדיוק 50 פועלים אמר אחד "הנה יש שם בצריף בדיוק 50 בחורים שיודעים טוב לעבוד בואו נקח אותם" ומיד העלו אותם למשאית ונעלמו משם. בזכות השירים והריקודים שעשו הם זכו להישאר בחיים וזה פירוש "על מוקד מזבח נצא במחול". יהודי לא מאבד את האמונה אף רגע אף שניה הוא רק רוקד ושר אפילו במצבים הכי קשים בחיים.

במקום ליפול לייאוש צריך להתחזק בשמחה וריקודים

שאדם נמצא באיזה צרה יש לו איזה בעיה, איזה קושי בחיים והוא לא נופל בייאוש ולא מאבד את האמונה אף רגע ומתחזק בשירים וריקודים ושמחה אז הוא לא בדרגה של "וידם אהרן" שהוא מקבל את זה בשתיקה אלא הוא נמצא בדרגה יותר גבוהה של  ולא ידום "למען יזמרך כבוד ולא ידם" שהוא שר רוקד ושמח בתוך הצרה בתוך הייסורים, הוא שר לה' מודה לה' על כל נשימה ונשימה, מה זה משנה מה עובר עליך? אתה צריך תמיד להודות לה' על כל נשימה ונשימה, כמו שכתוב על דוד המלך "למנצח בנגינות משכיל לדוד בבוא הזיפים ויאמרו לשאול הלא דוד מסתתר עימנו" – שאול רודף אחריו כולם מלשינים עליו הזיפים מלשינים עליו כשהוא היה בקעילה אז אנשי קעילה הלשינו עליו וכל מה שדוד הצליח להימלט מהם זה רק על ידי שירים שהיה קם בחצות ומנגן עד הבוקר. "ויאחזו אותו פלישתים בגת"  – הפלישתים תפסו אותו בגת אמר "למנצח" והתחיל לשיר ולנגן. כששאול נכנס למערה לתפוס אותו התחיל לשיר ולנגן.  "וישמרו את הבית להמיתו" – הוא ראה שכבר צרים על הבית כבר סובבים את הבית עוד מעט הכול יהיה מוקף בחיילים עם חיצים ורומחים, דבר ראשון שעשה דוד הוא התחיל לשיר ולנגן, דוד כל הזמן שכשהיה בצרה היה אומר שיר ניצוח, ניגון וככה ניצול מכול הצרות.

שירים וזמירות ממתיקים את הדינים

אדם מרגיש שהוא עובר כאלה צרות כאלה ייסורים אז המינימום זה לקום בעלות השחר ולשיר את השירים את הזמירות ועל ידי זה להמתיק את הדינים. כל הדינים והצרות נמתקים על ידי רינה שירה וניגון כמו שכתוב "יָרֹנּוּ וְיִשְׂמְחוּ חֲפֵצֵי צִדְקִי" – דוד המלך אמר כל אלו שחפצים את צדקי ירונו וישמחו. מה זה צדקי? זה דינים על ידי השירה והשמחה ימתקו הדינים אומר הזוהר ב"וישלח" שדוד המלך היה שר כל הלילה היה מתגבר בשירות ותשבחות עד שעלה הבוקר. אדם צריך תמיד לשבח את הקדוש ברוך הוא ומי שיודע לשבח את הקדוש ברוך הוא "תדיר כדקא יאות" אז הקדוש ברוך הוא מקבל את התפילות שלו ומציל אותו מכל הקטרוגים, מציל אותו מכל האסונות.

כשאנשים לא רוקדים לא שרים לא שמחים הולכים שבורים אז הם גם שוברים את הכול, אדם שבור אז הוא שבר את כל המערכת הוא שובר את כל הבריאה, למה אתה שבור? מה עכשיו שואה? תשיר תרקוד תגיד פרק תהילים תגיד למנצח בנגינות מזמור שיר 7 פעמים זה מביא את כל הישועות שידוכים רפואות, זה מביא את הכל. כתוב באר"י – מי שיגיד למנצח 7 פעמים מובטח לו ישועות, בנים, רפואות וכו'. השירות והנגינות זה הדרך להמתיק את כל הדינים. ה' כועס על מי שאינו מתעורר לשיר לנגן ולזמר אין שום דרך להמתיק דינים אלא על ידי שמחה וריקודים, וזה פירוש " על מוקד מזבח נצא במחול" שיהודי לא מאבד את האמונה אף רגע אף שניה, הוא רוקד שר ושמח בכל מצב בחיים בכל מקום –  על המוקד באושוויץ לא משנה איפה הוא תמיד יגיע לשירה וריקודים.

יהודי זה מלשון "הודיה" הוא תמיד מודה תמיד שר מה שה' עושה זה טוב ה' איתנו תמיד, תמיד ה' הולך איתנו ה' לא יעזוב אותנו אף פעם אף רגע ,אנחנו ע‎ם ה' העם הנבחר עם סגולה ומה היא הסגולה שלנו? הסגולה שלנו שאנחנו רוקדים על מוקד על מזבח זוהי הסגולה שלנו.

באדיבות "צמאה נפשי"

התחבר אלינו בוואצאפ

ראה עוד

מרגש: שיח שרפי קודש אצל מורינו הרב ברלנד שליט"א לכבוד הייארצייט של הרב בנדר זצ"ל

פגישה מרגשת של זקני אנשי שולומינו במשכנו נאווה קודש של מורינו, כ"ק הגה"צ הרב אליעזר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *