צור קשר עם הרב ברלנד
הרב ברלנד עם הרב אליהו לופיאן והרב אריה לוין בשנת תשך בחתונת ידידו הרב שטרן זצל מנהל בית לפליטות

נדיר: הרב אליהו לוין שליט"א מלייקווד – "אני לא מאמין למה שאומרים על הרב ברלנד"

הרב יצחק ויצהנדלר שליט"א מצליח להיכנס אל כולל חושן משפט בעיר התורה לייקווד שבניו ג'רסי ארה"ב, ושם מראיין את הרה"ג הרב אליהו לוין שליט"א, מי שהיה תלמיד בישיבת כפר חסידים יחד עם מורינו, כ"ק הגה"צ הרב אליעזר ברלנד שליט"א, וכיום מגדולי התורה שבדור.

הראיון באדיבות קו המידע ברסלב  02-800-8800, מארה'ב 845-640-0007, מאנגליה 44-330-390-0474

"ראש כולל חושן משפט בעיר התורה לייקווד, ומי שמשמש כשואל ומשיב בישיבה הגדולה בעולם, ישיבת לייקווד, הגה"ג הרב אליהו לוין שליט"א."

המראיין: "הרב ויצנהדלר במשך שנים אנחנו מנסים לראיין את הרב לוין שליט"א שלמד שנים עם מורינו הרב ברלנד שליט"א. שמענו תמיד שיש לו סיפור על עבודת הבזיונות של מורינו הרב עוד בכפר חסידים, ב"ה זכינו שאתה היית השליח לתפוס אותו."

"כן, ואני שמח שה' זיכה אותי לראות את הצדיק הזה. הוא יהודי צדיק וגדול בתורה משכמו ומעלה. החסידים היו אומרים על מחבר היסוד ושורש העבודה, שרבינו שיבח אותו, זה כתוב בחיי מוהר"ן שהוא קפץ מהעולם בלי כל התאוות. החסידים אמרו עליו שהוא היה חסיד לפני החסידות."

"הרב לוין מדובר פה ביהודי בגיל של מורינו הרב ברלנד שליט"א, אני חושב שהוא קצת יותר צעיר, נמצא בלייקווד שהיא עיר גדולה של תורה.., ויש לו כולל פרטי שלו.., הוא יושב ללא גינונים של חיצוניות."

"מדובר ביהודי שלדוגמה בפיגוע שהיה בתאומים נעדר אדם שעד היום לא נמצא ואשתו הייתה עגונה. שאלו את הרב אליישיב מה עושים. הרב אלישיב שלח את האנשים לרב לוין שיפתור את התיק הזה. הוא מס' 1 בחושן משפט, ניסיתי כמה פעמים לתפוס אותו.., חשבתי שהוא לא רוצה להתראיין, אבל הסתבר שהוא באמת לא הרגיש טוב.., לבסוף הוא ראה אותי באמצע לימודו וקרא לי לשבת לידו."

"הרב אליהו לופיאן היה עובד על לכוון בשמות הקדושים של הברכה הראשונה של תפילת 18, וגם לכוון בשמות של ברכת המזון. אני זוכר שהיו 42 תיבות לכוון, אני לא יודע אם היה מדובר על שמות או על התיבות של הברכה ראשונה."

"הרב לופיאן שאל בוועד ואמר, כל אחד שלא מכוון שיכתוב לעצמו בכול שם שהוא לא מכוון חצי גרוש. אח"כ בוועד הבא הוא שאל כל אחד, כמה אתה חייב? אחד ענה 3 גרוש, אחד שני גרוש, הוא הגיע לרב אליעזר ברלנד ושאל כמה אתה? הם דיברו קצת באידיש והרב ברלנד אמר לו: חצי גרוש!"

"הרב לופיאן נבהל ושאל, חצי גרוש? אולי אתה מתבלבל עם האידיש ומתכוון ל..?"

"הרב ברלנד ענה, לא! זה חצי גרוש.., הרב לופיאן התפעלת מזה כ"כ."

"הסמל של הרב ברלנד בישיבה בכפר חסידים היה שהוא לא מפחד מבזיונות שלעבוד את ה' ולא לפחד, לא להימנע מבזיונות."

"כלומר, הרב ברלנד היה שמח מבזיונות?"

"כן, כל כך! המציאות היא כזאת שאי אפשר היה להפסיק אותו מהעבודה בגלל בזיונות."

"המקרה השני שאני זוכר אותו היה בתשעה באב שהרב ברלנד היה יושב על הברכיים, כמדומני שזה היה אפילו אחרי חצות, אחרי הקינות. והוא היה בתנועות גדולות מתכופף ומתרומם, אומר קינות ומתאונן על ירושלים. זה נמשך זמן אחרי שכולם יצאו כבר מהישיבה."

"ביום שישי שכולם היו יוצאים הרב ברלנד היה יושב ולומד בכול הכוחות, היינו איתו שנתיים וחצי בכפר חסידים. הרב ברלנד הלך אחרי זה לכולל החזו"א, אז הייתי מדבר איתו מידי פעם בפוניבז", זה היה כבר אחרי החתונה שלו, אני הייתי בחתונה שלו."

"הוא התחתן בגיל צעיר, בשולחן… הוא ישב עם האורחים הבוגרים יותר, היותר חשובים, והם דיברו ביניהם שהגדולים אומרים שלהתחתן בגיל צעיר זה דבר נכון. אח"כ הבחורים המבוגרים אמרו לי שהם הצטערו על שהם דיברו על זה, כי הם לא שמו לב שהרב אליעזר ברלנד נמצא איתם שם, שהוא לקח הכול ברצינות, שצריך להתחתן בגיל צעיר, והוא סידר שמישהו ישאל ויסדר לו שידוך, שקי."

"הרב ברלנד החליט אחרי שראה שהם צודקים, אמר ועשה, הם ידעו שאצל הרב ברלנד אין היסוסים, אם יש דבר לעשות אז עושים. הם לא רצו לקחת את האחריות שהוא יתחתן בגיל צעיר."

"הוא התחתן בשנת תשי"ט בגיל 20 – 21, ואז לא היו מתחתנים בגיל כזה, הוא היום בן 84. הם אמרו אח"כ, הבוגרים, שאצלו אין היסוסים. אני מעריך שכול החיים שלו אח"כ התנהלו בצורה הזו…"

"היה פעם ביום כיפור בפונוביז' ששאלתי את הרב ברלנד איך מתעוררים לתשובה בכיפור? ראיתי אותו שהוא מכוון כ"כ בתפילות, אז שאלתי אותו איך מתעוררים? אני הייתי צעיר שם."

"הוא אמר לי: פשוט, לבקש על חידושי תורה, לבקש וזה יעורר, זה סימן שהוא חי בתוך הדברים האלה."

"פעם ביקשתי ממנו שישאל בשבילי מהסטייפלר, מה קורה כשאני באמצע תחנון והשליח ציבור כבר אומר קדיש? הוא ענה שהסטפיילר אמר, אני לא זוכר בדיוק, שאחרי שאומרים שני פסוקים מהתחנון כבר אפשר לענות לקדיש.., משהו כזה."

"בילדותו הרב ברלנד למד בביה"ס בחיפה, אנשים שנוטים יותר למזרחי, שאלתי אותם אח"כ : איך היה אצלכם הרב אליעזר ברלנד? ענה לי: הוא היה שייך לעולם הבא, כבר בגיל צעיר הוא לא היה שייך אליהם, הוא היה שייך לעולם הבא."

הרב יצחק ויצהנדלר שואל: "הרב ברלנד סיפר לי שהזמינו אותו ללשכת הגיוס כמו כל הבחורים, והוא הגיע בלי תעודת זהות. אמרו לו שיתנו לו תאריך אחר ושיבוא עם תעודת זהות. הוא הגיע וזה היה יום של נשים, הוא לא נכנס וברח להם, עד היום הם מחפשים אותו."

הרב אליהו לוין: "כן, כזה בדיוק הוא היה."

הרב יצחק ויצהנדלר שואל: "מישהו אמר בשמך שהרב אליעזר אמר לצום שבוע שלם, זה נכון?"

הרב אליהו לוין: "לא זוכר יכול להיות."

ויצהנדלר: "אבל היה מושג כזה של לצום?"

הרב לוין: "אני זוכר שהרב אליהו לופיאן סיפר, אבל הוא לא אמר את השם של הצם, הוא אמר שמישהו צם שבוע שלם, אך בכדי שלא ידעו שהוא מתענה הוא היה בא לחדר האוכל בסוף הארוחה שלא יבינו שהוא לא אכל."

הזכויות של הרב ברלנד יגנו, כל מה שאומרים בארץ על הרב ברלנד אני לא מאמין בכול הדברים האלה, ואתם אל תאמינו!

"לא שייך לו דברים כאלה, הרי הרב אליהו לופיאן לא עשה טעות אף פעם – ואתם צריכים לדעת שהמדינה עשתה הרבה טעויות.."

"תצליחו כולכם וגם שהרב ברלנד יצליח – תמסרו לו דרישת שלום."

התחבר אלינו בוואצאפ

ראה עוד

קוֹל רִנָּה וִישׁוּעָה • שמחת השבע ברכות האחרון לנכד הגה"צ רבי אליעזר ברלנד שליט"א במעונו • גלריית תמונות

אמש התקיימה שמחת בית צדיקים – בשמחת השבע ברכות האחרונה לנכדו של מורינו הרב אליעזר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *