צור קשר עם הרב ברלנד

"עכשיו כולם טסים לאומן" – שיעורו של הגה"צ הרב אליעזר ברלנד שליט"א

פנינים מדברי קודשו של מורינו, כ"ק הגה"צ הרב אליעזר ברלנד שליט"א, כפי שנמסרו מאיילון רמלה ביום שני של שבת כי תצא תש"פ, ד' אלול, 24.8.20

בר- לנד בעברית זה ארץ הדובים. 

הכנענים היו פעם אוכלי אדם

"לֹא תִתְעַמֵּר בָּהּ תַּחַת אֲשֶׁר עִנִּיתָהּ" (באשת יפת תואר שנשבתה במלחמה, דברים כא יד), איך אפשר כזה דבר לוקח שבויה עכשיו היא תעשה לך ספונג'ה ותשטוף כלים? לא, תשחרר אותה!

אדם מוסר נפש יוצא למלחמה כמעט מת רואה את ה' פנים אל פנים, חיילים כשיוצאים למסור נפש על עם ישראל נמחלים להם כל העוונות.

מי ששבר שן לעבדו הכנעני יש קנס הוא משתחרר אומר הירושלמי (שבועות כז עב) שרבן גמליאל היה לו כזו שמחה, היה כזה שמח- הגיע הרגע לשחרר את טבי עבדו! (כי שבר לו שן) כזו שמחה שאין בעולם הנה הוא משחרר את עבדו אמר לו רבי יהושע: אתה חייב בית דין! שהבי"ד יחייב אותך אתה לא יכול לשחרר בלי בי"ד!

מי שלא פוגם בברית האריות לא יעשו לו כלום! אדם אסור לו לפגום בברית, "ונשמרתם מכל דבר רע" לא תנאף זה כל הפרשה. אסור להסתכל באשה רק הבן יכול באמו.

"פָּנִים בְּפָנִים, דִּבֶּר יְהוָה עִמָּכֶם בָּהָר–מִתּוֹךְ הָאֵשׁ" בואתחנן פרק ה פסוק ד אדם בא לעולם בשביל דבר אחד: "פָּנִים בְּפָנִים, דִּבֶּר יְהוָה עִמָּכֶם בָּהָר–מִתּוֹךְ הָאֵשׁ" לראות את ה' פנים אל פנים.

עכשיו כולם טסים לאומן חייבים להיות באומן אין דבר כזה. כל שנה "כי תצא" כולם טסים. זאת השבת האחרונה בארץ ואח"כ לטוס.

פה זה איילון- "שמש בגבעון דום וירח בעמק אילון" פה רואים את ה' פנים אל פנים ממש! מי שעולה על הגג רואה את ה' פנים אל פנים "שמש בגבעון דום וירח בעמק אילון" גם השמש גם הירח. "והיה אור החמה כאור שבעת הימים" שבעתיים 7×7×7
מי שיחיה 777 שנה יתכפרו לו כל עוונותיו.

מי שגר בשלומי מתכפרים כל עוונותיו שם קבור בוקי בן יגלי חושי מחושם הוא היה בן דן.

(אחד שואל את הרב אם ראה אריות בגלות כמו שמספרים, הרב עונה:) היה אחד קטנציק אמרתי לו תרגע עוד תגדל. יש להם שם תצפית על הגג לראות שאריות לא מתקרבים תוך שנייה הגיעו ג'יפ עם רובים ראו אריות מתקרבים האריות יודעים לקפוץ גבוה זה במפלי ויקטוריה.

בטהרן אסור לאשה להרים את השרוול מילימטר ישר בית סוהר אפילו המעליות נפרדות במלונות גברים- נשים טהרן זה יותר ממאה שערים פנאטים כאלה.

אדם צריך לראות שלא יהיה עבד בעל כרחו. "המשחרר עבדו עובר בעשה" מה אומר הרשב"א? אין דבר כזה! אדם שחרר את עבדו זה הדבר הכי גבוה שיש בעולם לעשות אותו בן חורין. רצחו את אשתו חתכו אותו חתיכות חתיכות גנבו לו את הילדים.. אומר בקידושין אין דבר כזה לשחרר בחינם "המשחרר עבדו עובר בעשה" גט שחרור זה הדבר הכי גבוה שיש בעולם' לא גט אשה, גט שחרור (לעבד) מי שזוכה לגט שחרור.., גט שחרור זה הדבר הכי גבוה עכשיו כולם מקבלים גט שחרור היום.

אומר הרמב"ם אדם יכול לחיות 120 שנה. מהיום מפטירת רבינו מתארכים השנים אדם יכול לחיות 720 שנה.

"לנכרי תשיך" גוי זה סתם חמור זה לא אדם זה גלגול של חמור. חמור על חמור עד שיתגייר. לכן יש מצוה "לנכרי תשיך".

עבודת האדם להיות הפקר להיות פטרושקה, היתה אשה קראו לה פטרושקה, "הפקר פטרושקה" (ביטוי ביידיש למצב שכל אחד עושה כפי רצונו).

אמו של דוד המלך קראו לה ניצבת מי שקוראים לה ניצבת מוחלת את כל העבירות שבעולם "קמה אלומתי וגם ניצבה" היא מוחלת את כל העבירות שבעולם.

אבידן בן גדעוני קפץ לים הגדעונים כולם מתאבדים שבט יהודה רגמו את שבט בנימין גם הם קפצו לים.

הרשב"א אומר חידוש לעשות עבד בן חורין, זה החידוש הכי גדול שמשחררים את העבד כתוב שעובר בעשה!

עכשיו משחררים את ישראל בן רחל! ישראל בן רחל משתחרר עד שבת ניצבים- וילך. יהיה דיון ויקבלו את הטענות שהכול היה שקר ע"י אדם שרצה לנקום הכל היה מתוך לחצים ובלבלו.. עד ניצבים- וילך משוחרר! אני גוזר! כי תצא, כי תבוא, ניצבים.. וילך.

מה שאמר הרשב"א שאדם משחרר עבד זה לא בחינם כי הוא עבד בנאמנות יום ולילה עכשיו מגיע לו לשחרר זה כמו שמשלם לו מיליון שקל. אמר "פלוני עבדי בן חורין" חייבים! קיימא לן עובר בעשה? יש על זה מיליון תירוצים, תירוץ הכי אמיתי הוא עשה לו נחת רוח זה שווה הרבה. נתנה תורה לישראל עבדים. אין גמילות טובה? אומרים לו שחרור לעבד מה עשית?! זה החידוש האמיתי- בודאי לא עבר בעשה!

הלב- אוי ואבוי מי שיש לו לב! "זבולון בלא לב ולב" אין להם לב!

 

התחבר אלינו בוואצאפ

ראה עוד

פרשת האזינו: בימי החג נכנסים לעץ החיים – הגה"צ הרב אליעזר רלנד שליט"א

הדרך לעץ החיים כל העבודה של האדם בימים האלה, שהם ראש השנה, יום הכיפורים, סוכות, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *