צור קשר עם הרב ברלנד

איך יוצאים מהכעס והעצבות ומתחזקים בשמחה – הרה"ג עופר ארז בשיעור חזק לשובו בנים מיאמי

הרה"צ הרב עופר ארז שליט"א בשיעור מיוחד שמסר לכולל שובו בנים מיאמי. הרב עופר מסביר איך הניסיונות של האבות הם לימוד חזק עבורנו איך לצאת ממידת הכעס והעצבות, ולזכות לאמונה גדולה ולשמחת חיים. 

אלה דברי קודשו

"בליקוטי הלכות כותב רבי נתן שכול עבודת מסירות הנפש של אברהם ושאר האבות זה לא בגדר של ניסיון עבורם, כי לאבות זה דבר פשוט למסור את הנפש עבור הקב"ה."

"במדרש שואלים, אם כך מה הניסיונות של אברהם אבינו, הרי ידוע שהוא התנסה בעשרה ניסיונות."

"עונה רבי נתן בליקוטי הלכות שמדובר בניסיונות אחרים לגמרי, הקב"ה מעמיד את האבות במצבים שלא מובנים להם. הם לא מבינים את ההנהגה של הקב"ה ושם הם נבחנים אם הם מקבלים את ההנהגה של הקב"ה או מואסים בה."

"בפרשת לך לך אומר הקב"ה לאברהם, "לֶךְ לְךָ מֵאַרְצְךָ וּמִמּוֹלַדְתְּךָ וּמִבֵּית אָבִיךָ אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַרְאֶךָּ" (בראשית יב א). אברהם ושרה היו אדמור"ים גדולים בחרן, "וְאֶת הַנֶּפֶשׁ אֲשֶׁר עָשׂוּ בְחָרָן" (שם שם ה), ופתאום ה' מבקש מהם שיעזבו הכול בגיל 75 (אברהם) וילכו לדרך חדשה – זו הייתה מסירות נפש לאברהם."

"אח"כ בארץ ישראל ה' מתגלה מס' פעמים לאברהם ומבטיח שייתן את הארץ לזרעו.., אברהם אבינו תר בארץ ועושה תיקונים רבים ואחרי שלושה ארבעה חודשים נהיה רעב בארץ. אברהם נאלץ לרדת למצריים, וכול החצי שנה ששרה הייתה אצל פרעה (לפי שיטת החתם סופר שמביא את דברי הרמב"ם) אברהם לא מקשה דבר על הקב"ה."

"וזה הניסיון שלו, כי אם אברהם אבינו היה מתמרמר טיפה כנגד הנהגת הקב"ה, הוא לא היה עומד בניסיון הזה. אומר רבי נתן שהניסיונות של האבות שהקב"ה מראה להם סתירה עצומה בהנהגה שלו, והם מצדם צריכים להתבטל להנהגתו בשלימות – אין שום קושיה, כי כל מה שה' עושה הוא לטובה."

"כל יהודי יודע שכל מה שה' עושה הוא לטובה, הרי רבי עקיבא אמר את זה בגמרא (ברכות ס:), "כָּל דְּעָבִיד רַחְמָנָא – לְטַב עָבִיד". אבל צריך לדעת שהאדם מורכב ממוח (מחשבות) ולב (הרגשות), ולא תמיד הלב מסכים את טענות המוח."

"כל החיים שלנו אנו עובדים בכדי להשיב ללב את הידיעה השכלית שכול מה שה' עושה הכול לטובה."

"אומר הרב דסלר ב'מכתב לאליהו', שכול זמן שאדם כועס או עצוב זה מצביע על ההפרש שיש לו בין ידיעת השכל להרגשת הלב. כי מי שנמצא ב- 100% של אמונה הוא לא כועס ולא עצוב, הוא יודע שכל מה שה' עושה הוא לטובה, אז מה יש לכעוס על הטוב של הקב"ה?"

"כי בפנימיות כל כעס על משהו בעולם הוא למעשה כעס על הקב"ה – לא מסכימים עם ההנהגה שלו. אומר הרב דסלר שאנחנו מתביישים לבוא יישר אל הקב"ה ולהאשים אותו אם משהו לא מסתדר לנו, במקום זה אנחנו מאשימים מישהו בעולם הזה: האישה, החברים, הילדים בבית, הבוס בעבודה…"

"בכדי להתחזק בהרגשת הלב שכול מה שה' עושה הוא לטובה, צריך בניסיונות שעוברים עלינו להגיד לעצמנו: באמת לא נעים, קשה לי המצב שאני נמצא בו, אבל אני מתחזק בידיעה שגם זה – הכול לטובה."

"המאמץ להתחזק בידיעה שכול מה שה' עושה הוא לטובה מחזק את המידה הזו בתוכנו."

התחבר אלינו בוואצאפ

ראה עוד

עלוני שובו בנים לפרשת במדבר לקריאה ולהורדה

לפניכם מקבץ עלוני קהילת שובו בנים לפרשת במדבר התשפ"ד: עלון שביבי אור לפרשת במדבר שיעוריו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *