צור קשר עם הרב ברלנד
חסידי ברסלב שנפטרו בזמן המחלוקת

"מדוע מתים כל כך הרבה גדולים בברלסב?" הרב משה ביננשטוק שליט"א נגד המחלוקת בברסלב – ומצגת עם תמונות הנפטרים ז"ל

רבי משה ביננשטוק שליט"א, מגדולי מעתיקי השמועה של חסידות ברסלב, יוצא חוצץ נגד המחלוקת בברסלב והמיתות הרבות שבאו בגינה. אלה דבריו.

"אני בהלם מהאבדה הגדולה שהייתה לנו – הרב אברהם יצחק כרמל שהיה ידיד נפש שלי. היינו נפגשים, הוא ראה אותי ממרחק באולמות והיה מגיע בענווה, בביטול, למרות שידע ללמוד הרבה יותר טוב ממני. הוא שלט בכל המקומות, הספרים שלו מלאים ועמוסים עם חומר, הוא ממש קידש את שם רבינו."

"התפילות שלו, בלי לצעוק שמעו אותו כל הבית כנסת את השתפכות הנפש, הוא היה ממש כלי מפואר – איבדנו כלי חמדה."

      binenstock

"אם הייתי אומר לילה קודם את מה שאני אומר עכשיו הייתם אומרים שאני נביא. ידידי היקר ר' אהרון קליגר שליט"א שאל אותי למה אני מתאפק, באמת התאפקתי, אני רתחתי כ"כ בלילה שלפני כן. רתחתי על מה שקורה, דברתי עם הרבה מאוד על הנכד של ר' שמואל שפירא, הרב פסח שפירא ז"ל ילד חמודות שהיה אצלי גם בחבורות. הוא נפטר בתשל"ב ואחריו נפטר הרב יענקל'ה תפילנסקי ע"ה, זה היה תקופה קצרה אחרי שחזרו השיעורים אצל ר' לוי יצחק בנדר מחדש, אחרי שהייתה הפסקה של כמה שנים בגלל שר' יצחק חתם לבחירות, גרשו אותו מהשול, ואז הפסיקו את השיעור, עכ"פ היינו כמה מעטים."

"כשיענקל'ה נפטר זו הייתה מכה נוראה לכולם – הוא היה הפאר של ברסלב, הלב של ברסלב. הוא היה דמות לחיקוי ממש, אדם שהבין את העולם הזה וגם ברוחניות, חברמן ותמים, פיקח, הכל ביחד, כליל המעלות, בעיקר לב. כשהוא נפטר זו הייתה מכה נוראה לברסלב ור' לוי יצחק במשך שבועות על גבי שבועות לא הפסיק לדבר, הייתה מחלוקת בין שניים מזקני אנ"ש על ניהול השול. היו מצדדים לכאן והיו לכאן, ויענקל'ה תפלינסקי ניסה להשכין שלום."

"באותו היום הייתה לו עדיין את המגבת ביד מהטבילה של חצות וכן כל היום. בסוף הוא התמוטט ברח' צפניה, ר' לוי יצחק בכה נוראה למרות שהיה אדם קשוח, וכמובן היה בהלוויה, אני זוכר את הזקנים עולים ברגל להר הזיתים."

" ר' לוי יצחק בנדר לא הפסיק לדבר על נושא אחד – על הכל הרב'ה מוכן לוותר חוץ ממחלוקת."

לקריאת דבריו של ר' לוי יצחק כנסו לקישור

"הוא אמר: אצל קרח, מחט מקצה העולם נכנסה לבור, אני זוכר שר' לוי יצחק אמר: אפילו תינוקות בעריסה נפטרו – הכל בגלל המחלוקת. על הכל הרב'ה מוותר חוץ ממחלוקת."

"רחמנות רבותיי, להפסיק לחפש חסרונות. תקראו תפילה ל"ח מה שר' נתן מדבר – להפסיק לרדוף אנשים, זה עושה חורבנות."

"רציתי לומר את זה אז בלילה, אבל התאפקתי, טוב שהתאפקתי אחרת היו אומרים שבגללי זה קרה, חו"ש. אבל – "הנני נותן לו את בריתי שלום", זו העבודה הגדולה של פנחס, זה אליהו שרוכב על סוסי אש בסערה.  כמו שרבינו אומר בתורה ט' חלק שני להרגיע ולמצוא טוב אצל השני, האוויר הנח והזך."

"אמנם מדובר בקבוצה שולית, אבל מאוד הרסנית – להרוס 700 סטים של שיח שרפי קודש, ספרי חסידות ברסלב – הרב'ה לא יכול לשתוק על זה
זה מזעזע, בגלל שלא מוצא חן בעיניך שכתבו את השם של פלוני. דברים כאלה לא היו מעולם! זו הדמות שאנחנו משאירים לדור הבא של ברסלב?"

"ר' נתן עשה את זה? ר' אברהם בר"נ עשה את זה? ר' נחמן מטולצ'ין? – אני לא רוצה להיכנס לעוד פרטים מזעזעים… חייבים לעשות שינוי! אל תשכחו שאמרו לאגריפס אחינו אתה, באותו הרגע נגזרה כליה לישראל. החנופה והפחד מלפתוח את הפה היא בעוכרינו. חלילה וחס שזה ייגמר, אבל משה גולסבסקי שנפטר פתאום, ור' נתן שפירא שנפטר פתאום, ועכשיו ר' יצחק כרמל – פתאום. אני לא מדבר על אלו שנפלו, לא מדבר על אלו שסבלו ממחלות, אבל איבדנו בשנתיים האחרונות את
האנשים הכי טובים שהיו לחסידי ברסלב, מושילה אנשין, מוטה טוריץ, חיים בורשטיין, וכו' אחד אחרי השני ואני לא מרוכז כדי להזכיר את כל השמות."

"תעשו חשבון, סלתה ושמנה, הפאר של זקני חסידי ברסלב שהיו אמורים להיות הזקנים של הדור – הלכו, ר' ישראל ניירש, כולם! – זה מזעזע! חייבים לעשות עם העסק הזה סוף."

——

"על אלה אני בוכיה עיני עיני ירדה מים כי רחוק מנחם נפשי" – 66 מתוך חסידי ברסלב נפטרו בשנה וחצי אחרונות, ממש גזירה קשה שקשה לתפוס בשכל. אין אנו יודעים חשבונות שמיים, אבל כולם ערים ומודעים למחלוקת הקשה שמתחוללת בקרב מחנה חסידי ברסלב – יהי זכרם ברוך.

 

צילום: אומן שלום

 

התחבר אלינו בוואצאפ

ראה עוד

עלוני שובו בנים לפרשת במדבר לקריאה ולהורדה

לפניכם מקבץ עלוני קהילת שובו בנים לפרשת במדבר התשפ"ד: עלון שביבי אור לפרשת במדבר שיעוריו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *