צור קשר עם הרב ברלנד

סיפור ההתקרבות לברסלב – הגה"צ הרב אליעזר ברלנד שליט"א

"אמרתי הפורים הזה אני חייב לגלות מי זה הצדיק!!!"

שישים שנה להתקרבותו של מאור עינינו ומורה דרכינו, הגה"צ רבי אליעזר ברלנד שליט"א, לאור האורות רבינו הקדוש – רבי נחמן מברסלב זיע"א – י"ד אדר ב' התשכ"ב – י"ד אדר ב' התשפ"ב

מורינו הרב ברלנד שליט"א מספר את סיפור ההתקרבותו לברסלב לפני שישים שנה, מתוך שיעור שנמסר לאנשי שלומינו בעיר רמת גן:

"ואז הלכתי לויז'ניץ, כי אמרו שיש שם הצגה לכבוד לפורים. אבל האוטובוס הגיע מלעלוב, קודם הלכתי ללעלוב. אמרתי הפורים הזה אני חייב לגלות מי זה הצדיק! זה היה כ"ב [התשכ"ב] פורים כ"ב ואז בזכות זה היא נפקדה (הרבנית תליט"א), כי הרופא אמר שלא יהיה לי בנים, הרופא הבטיח לי…

הלכנו ללעלוב, ומלעלוב נסענו לויז'ניץ. ואז באנו ללעלוב. כמה חבר'ה לא קראו את המגילה, אז הם קראו את המגילה זה היה באחד עשרה בלילה קראו את המגילה. היו שיכורים גמורים, ועשו ליצנות באמצע קריאת המגילה. אמרתי אם עושים ליצנות אז פה זה לא האמת. אז עליתי בחזרה לאוטובוס, הייתי צריך ללכת מדרום תל אביב (רחוב) שמואל מהוליבר שלושים וחמש זה היה. היינו צריכים ללכת את כל דרום תל אביב, עד לתחנת אגד את האוטובוס אחרון לבני ברק בשתיים עשרה בלילה, (קו) חמישים וארבע.

הגענו לפינת חזון רבי עקיבא ואחרי זה הלכנו את כל רחוב חזון איש ועברנו דרך נחמיה, רחוב נחמיה. ונחמיה פינת ברסלב שם הישיבה של ברסלב, בחיים לא נכנסתי לשם. פתאום כבר הייתי עייף, אני יכנס רגע לנוח. חשבתי אני ימצא שיכורים, אני ימצא… אין שיכורים, אין כלום. איפה השיכורים? ממש היה לי כזה צער… חיפשתי שיכורים, הלכתי בכל החדרים, אין שום שיכורים. החדרים ריקים אין שיכור אחד. אמרתי אולי מתחבאים מתחת המיטות, אולי יש איזה בונקר, אולי מפחדים מהנאצים מפוטין לא יודע… הלכתי… אין שיכורים!

פתאום מגיע אלי הר' נחמן רוזנטל, אני שואל איפה כל השיכורים? מה לא פורים אצלכם? הוא אמר 'לא כולם בשדה עכשיו צועקים לה' – הצילני מקליפת המן עמלק'. אמרנו זהו זה האמת פה! אם יש כזה דבר בעולם אז ה' גילה לי את האמת, כבר לא צריך ללכת לויז'ניץ. נשארתי שם רציתי להשאר שם גם לוותיקין, אבל הייתי כל הלילה ער. וזה היה פורים אז ביום שלישי, וביום שישי הלכתי לרחוב חזון איש. אמרת שתבוא לותיקין אמרת שתבוא, אמרתי עכשיו אני מגיע. הוא לא האמין לי, הוא לא האמין לי שעכשיו אני מגיע. אמרתי לו הנה עכשיו אני מגיע, עכשיו אני נכנס למקווה, ואני מגיע. כבר היה שלוש אחרי צוהרים, זה פורים. השקיעה היא רק בחמש וחצי. ואז באנו התפללנו שם קבלת שבת פתאום היה… ונתן ליברמנש הוא לא השתמש בחשמל, הוא השתמש רק במנורות נפט".

ר' יצחק ויצהנדלר שליט"א: "לוקס"

מורינו הרב: "כן זה היה לוקסים כאלה, פתאום המנורה נדלקה, וכולם ברחו. כי כל החדר עלה בלהבות, אני נשארתי, לא אכפת לי כלום. אולי ירדה אש מהשמים אמרתי, לא יודע… לא יודע מאיפה האש הזאת מגיעה. עד שהלכנו להביא גוי שבת והכל, היה איזה רבע שעה. הכל כמעט ארון הקודש עלה בלהבות בניסים… אז אמרתי זה כמו התגלות אלוקות, זה "והסנה בוער באש הסנה איננו אוכל". ומאז גמרנו התחלתי לבוא להתפלל שם. אז הכל זה הזכות של ר' נחמן רוזנטל, הוא זכה שבן אחד יחזקאל, יש לו שבע בנים ובת, יש לו עוד בן שמונה בנים… עוד בן תשע יש לו… אחרי שבע בנים הוא זכה לבת. כמו שהרב'ה אומר בסיפורי מעשיות שיש שבע בנים ואחרי זה בת".

התחבר אלינו בוואצאפ

ראה עוד

"בְּתֻפִּים וּבִמְחֹלֹת" • השיעור היומי מהגה"צ רבי אליעזר ברלנד שליט"א

לפניכם השיעור היומי המלא כפי שמסר מורינו הרב אליעזר ברלנד שליט"א ביום שלישי ליל ד' …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *