צור קשר עם הרב ברלנד

"חולקים על הצדיק, מתי ישתחררו כבר מהקנאה הזו" – שיעור חזר של הגה"צ הרב אליעזר ברלנד שליט"א

שיעור נפלא ומקיף של מורינו, כ"ק הגה"צ הרב אליעזר ברלנד שליט"א מ- ו' תשרי תשפ"א שנמסר מצלמון

"בִּרְכֹת אָבִיךָ גָּבְרוּ עַל בִּרְכֹת הוֹרַי עַד תַּאֲוַת גִּבְעֹת עוֹלָם תִּהְיֶין לְרֹאשׁ יוֹסֵף וּלְקָדְקֹד נְזִיר אֶחָיו" (בראשית צט כו), יוסף זה הקדקד, ביום הכיפורים עולים לקדקד, לעתיקא קדישא. בנעילה כולנו עולים עד לרצון, הרצון זה הכי גבוהה שיכול להיות – העיקר זה הרצון.

אסתר מרגע שנולדה הייתה אש. "אכלו מעדנים שתו ממתקים" (עזרא הסופר אמר לציבור על ראש השנה), לכן ראש השנה הוא בחינה של פורים,  בשניהם מוזכר משלוח מנות. לעתיד לבוא יום הכיפור יהיה כמו פורים, עכשיו פורים מאיר יותר כי הגזירה "מנער ועד זקן טף ונשים ביום אחד" התבטלה. פורים זה "קימו וקיבלו" שעם ישראל קיבל את התורה מחדש.
כשקיבלו את התורה בהר סיני ראו מסוף העולם עד סופו- חורבן בית ראשון בית שני גלות יוון מדי פרס.. גזירות נוראות "לא יזכר שם ישראל עוד"..

בארה של מרים

      ו תשרי צלמון 1

(התקציר המבואר משיעורו של מורינו הגה"צ הרב אליעזר ברלנד באדיבות קו במידע של ברסלב – 02-587-5777)

אדם חייב את בארה של מרים! העננים לא זזים עד שמרים בראש המחנה. מרים הייתה כולה אש. הייתה כושית שחורה, רק כלב לקח אותה גם כושית יכולה להיות צוהר וצוחר! צוהר מלשון חלון ואור, היא הייתה צוחר וצוהר, אור גדול. מרים זכתה להיות מאירה כשמש בצהריים! עמרם נפל בייאוש, גירש את יוכבד בגלל גזירת פרעה, אסור ליפול בייאוש! מרים אמרה לו, "תחזיר את אימא! הכל יתהפך!" אפשר להפוך את כל הגזירות בעולם ממוות לחיים משעבוד לגאולה מחושך לאור! הייתה כושית.

אם רבי עקיבא היה שומע את כל השיעורים של רבי אליעזר הגדול הוא לא היה נסרק במסרקות של ברזל והיה ממתיק את הכול. כי ר' עקיבא היה גלגול של זמרי בן סלוא (שחטא עם כוזבי בת צור המדיינית ופנחס הרגם), כמו התלמידים של רבי יהודה הנשיא שלא הפסידו שום שיעור, אפילו שהיו חרשים אילמים כמו טבי עבדו של רבן גמליאל- ישן מתחת למיטה בסוכה (כי עבדים פטורים).

"שלחו מנות לאין נכון לו" (עזרא הסופר על ראש השנה כנ"ל והיה זה בעת חנוכת הבית השני), עזרא רצה שאנשים יהיו שמחים, אנשים בוכים זוכרים את בית המקדש הראשון (כי הייתה גלות ביניהם רק 70 שנה והבית השני היה הרבה פחות מפואר מהראשון בהתחלה אז בכו הזקנים). אני זוכר את הכותל שהיה כמו איזה כביש צר, שם עמדו נשים ילדים ואז עבר שם רכב כמעט מחץ אותי. בתש"ח הייתי בן עשר, אני כבר בן 80.. אם אדם זוכה להיות בן 77 הייתי בתשע"ז כמו למך 777..

צריך לברך מאה ברכות ביום.

היום ליל ו' זה הגבורה, הגבורות סוד הלויתן. ה' אומר לאיוב אם היית יודע סוד הלויתן (שתמיד מדבר תחנונים) לא היית סובל כ"כ…

"ויניקהו דבש מסלע ושמן מחלמיש צור". המדרש מספר שהאימהות במצריים לא ידעו מי יביא לילדים אוכל. המלאכים הביאו להם עיגולים כאלה משיש מרמרה תרשיש, והיו יונקים מהם שמן ודבש וחלב. כל אישה ששתתה מבארה של מרים מיד הייתה נפקדת! כל יום באו חיילים (כדי להרוג את המיילדות העבריות שפרה ופועה על שלא הרגו את התינוקות, והן מרים ויוכבד) אז הן נהפכו לעמודים של 30 40 אמה גובה. דקורציות (עיצוב הוא תכנון של מוצר או של מערכת מוצרים, כך שיענו על קריטריונים רבים – בעיצוב משתמשים בכלים הקרובים לתחומי ההנדסה והאמנות) מרים ויוכבד נהפכו לדקורציות.., ההיכלות של שלמה המלך היו כולן דקורציות זהב טהור! מלכת שבא באה לראות מארץ תימן.

בירושלים הלכו לטייל ברחוב נער ונערה בגיל 16 ולא היה להם מחשבה לא טובה!

חרוב זה הדבר הכי יבש בעולם יצא ממנו נחלי דבש (מרוב הברכה שהיתה בארץ)! אדם בא לעולם שיצא ממנו נחלי דבש. פעם עץ חרוב היה 70 שנה (מוציא פרי), היום זה עץ רגיל רק לא לאכול את הערלה (שלוש שנים ראשונות).נחלי דבש עד הקרסוליים! נזל דבש מהתאנים וחלב מהעיזים.

חייבים שהכול יהיה בקדושה בלי שום תאווה. להביא ילדים צדיקים ללא תאווה, אחרת הילד לא יוכל ללמוד תורה, יהיה לו מסכים, ישב 5 דקות ומיד ילך לשירותים ויברח החוצה.., "נפל פיתה בבירה", זה אסון לאומי קטסטרופה! אם מביאים ילד עם תאווה אסון יותר גרוע מקורונה. בלי שום תאווה!

"מציץ מן החרכים" אסתר המלכה לא יכלה להסתכל מהחלון (לא צנוע לאישה), רק מהחרכים חרך צר, וראתה את 70 בני המן משתחווים למרדכי כמו אנטוניניוס אמר לרבי "תדרוך עלי!" קיסר של העולם, אמר לו "מי יתנני מסע תחתיך לעולם הבא!" אולי אזכה להיות אפר תחתיך. אדם בא לעולם להיות אפר! אדם נולד להיות אפר כמו אנטוניניוס להיות אפר תחתיך! הוא עשה מנהרה ענקית (שלא ידעו שהוא לומד תורה) 18 אמות גובה.

אדם בא לעולם לכרות הערלה פורים זה היום שזוכים, אפשר לזכות לתחיית המתים, לחיות לעולם כמו סרח בת אשר ששרה ורקדה עוד יוסף חי!

      תשרי צלמון 2

 

משיח בן יוסף, אדם בא לעולם להיות מנשה ואפרים. מי שאין לה אות ה' בשם לא יכולה להוליד (אז טוב לקנות לה ה"א מכסף. ליקוטי מוהר"ן). רחל נתנה ליעקב את בלהה (פעמיים ה'), היא הייתה הכי צדיקה בעולם. הרעלה של אסתר ושל מרים מאירה מסוף העולם ועד סופו, יותר מהשמש, עם אבני שוהם וישפה, יותר מהשמש. ברקת ירוק נופך.., יהלום זה לבן לגמרי, ספיר זה עם כחול בפנים, שובל כחול. נופך כולו לבן ויש בפנים גולה קטנה כחולה. תרשיש זה כולו תכלת, מאיר יותר מהשמש! מלאכים הביאו אותם מהפישון (שם הנחל) בגן עדן זה לא אבן חן יהלום שמוצאים, זה מגן עדן!

אדם בא לעולם להיכנס לגן עדן כמו רבא בר רב הונא שנכנס לגן עדן. אליהו הנביא הכניסו, לקח כמה עלים מהעץ בגן עדן, יצאה בת קול "מי שלוקח לוקח מעולמו!" זרק את זה, נשאר לו ריח ומכר ב 3 אלף דינרים מטבעות זהב (עשו מזה בושם), נתן לחתנים שלו. אדם בא לעולם להיות כמו רבה בר רב הונא שיוכל להכנס לגן עדן!

סוד הינוקא, אדם בא לעולם לסוד הינוקא. בזמן האדמו"ר מקרלין הינוקא היה מאד חולה אז נסע לברלין, קברו אותו בפרנקפורט. אי אפשר היה להביא אותו בחזרה לקרלין, ליד הגבול בבלארוס, אדם בא לעולם לעשות ראש השנה בבלארוס! זה התיקון הכי גבוה שיכול להיות! הדרך לאומן – הדרכים, הדרכים זה הכי גבוה! דרכונים ישראלים.. השנה האומן היה הכי גבוה מבריאת העולם!

מרדכי ואסתר היו קודש קודשים, 70 בני המן למדו תורה, מרדכי דרך להם על הצוואר כבקשתם, אמרו לו: תדרוך, הוא לא רצה, מה אני אדרוך עליהם? אנחנו עם ישראל יהודים רחמנים, כל הנשמות מבריאת העולם ע"י מרדכי ואסתר!

סוד הגביע שמרדכי הוא מזרע בנימין ויהודה. עביע אותיות י"ג ע"ב, "גביע" "גביע" "גביע" חולקים עליו (על יוסף) מתי ישתחררו כבר מהקנאה הזאת? אז מה יש מי צריך אותו?! פי חמש שיישאר פה! טענו על בנימין שהוא גנב בן גנבה, היא (רחל) גנבה תרפים והוא (בנימין) גנב גביע. משפחה של פושעים מופרעים איידימקס (אוכלי אדם) שישארו פה! (כך האחים חשבו ובסוף התברר ההפך).

שלמה המלך אימא שלו עשתה לו חורים בראש, שני אמבולנסים הגיעו, אז מה אם קם מאוחר? אבל, יש לה את הנעליים הכי טובות, נתנה לו בראש הראש שלו נפתח, מה הפירוש להרביץ לילד? בת שבע לא משנה לה. (בת פרעה) הכלה הזעיקה ניידת שוטרים ניידות לא פשוט. היא הרביצה לעוד כמה ילדים, דיברתי איתה אמרתי לה זה לא הדרך, אבל היא לא מוותרת.

הבן של שלמה (רחבעם) צועק עקרבים רק עקרבים, מה זה צהרון גנון ילדים בגיל שנתיים? אנשים בני 40, 50, הזקנים בגיל 100, פתאום בא מישהו אומר אני רוצה להיות מלך! מה להגיד לציבור? עקרבים תקבלו! מה זה, רוצים בית מקדש של אש, שלמה לא אמר עקרבים אז נחרב הבית. אין דבר כזה לקום ב 10.

      ו תשרי מצלמון שיעור חלק 3

כמו הילד שקם ב 10 קיבל את כל הירושה, הם (האחים) התפללו במוסיאוף בנץ, הלכו עד הר הזיתים קנו ברזלים שברו המצבה של האבא. הוא הלך למקווה עם שמפו ומגבת, קנה לחמניות לילדים, הם אמרו כל המצבה התרסקה שברנו כל המצבה חיפשנו בת קול. חוזרים ב 10 מהר הזיתים ועכשיו הוא יוצא מהמקווה זורח, כולו מאיר. קנה 6 לחמניות וקוטג', פתאום הרב אומר הירושה רק לילד הזה! לפושע הזה שקם בעשר! (ולא רצה לשבור מצבתו של אביו).

הלכו למשטרה, בית סוהר, משפט, ישב בכלא בצלמון. קם בעשר קיבל ירושה, אבל לתת לו (הרב חוזר לסיפור של שלמה המלך) מכות רצח? דווקא אהבתי אותו את שלומיל'ה, הייתי מדריך שלו, היה כולו כחול פצוע, עכשיו היא עוברת מבית לבית ונותנת בום לכל מי שקם מאוחר, עשר זה לא תפילה! עכשיו אין חדרים, אין בתי ספר, אדם קם בשבע, משחק עם הילדים, קונה להם לחמניות, מתפלל בעשר.., זה טוב לקבל ירושה, אבל זה לא טוב לעבוד את ה' ככה! 

ככה הרא"ש אומר שצריך לחלק שווה בשווה, האבא היה חולה אחד עזר לו שם, אחד שם, כל אחד עשה משהו בשביל האבא. אז כל אחד יקבל חלק פתאום הוא אומר זה שקם בעשר יקבל כל הירושה? מגיע לו ירושה, אבל לא מכות כמו בת שבע.

בת שבע אומרת, אני לא מבינה, אני מתפללת שיהיה לי בן לומד תורה לא קם ב 10, מי שקם ב 10 לא לומד כלום, אין דבר כזה, מסתובב אוכל פיצה פלאפל, איך אפשר בכלל לאכול פיצה? זה הכי מגעיל בעולם זה לא אפוי, בצק מגעיל עם קצת זיתים? מה כי זה "פיצה"? תקרא לזה שם אחר.., אומרת בת שבע, אני התפללתי לבן תורה לא לבן מלך שקם בעשר מתי תלמד? סתם תסתובב כמו סביבון?!

היום יש מקווה על השמש, אדם קם ב 4 טובל במקווה לוהט. רבי מאיר שואל את אלישע אתה שגישתא שבישתא? כתבת ארבע ספרים על העץ חיים, אתה יותר מכולם יותר מרבי עקיבא.. פתאום השתבשת?! נשים אותך באיתנים ליד מבשרת, יש איתנים (בי"ח לחולי הנפש) השכל שלך השתבש?! אומר לו אלישע, "אחרית דבר מראשיתו", הכול תלוי במחשבה של ההורים. אבל רבי עקיבא היה בן גרים, הורים עמי הארץ, אבל לא היה להם מחשבה לא ראויה. האבא שלי (ענה אלישע) היה לו עסקים בכל העולם, רצה בן שיעזור לו בעסקים. אנשים רוצים להשקיע בדובאי, דובאי, דובאי, ארץ הדובים הברית של אלישע..

      תשרי צלמון 4

לויתן זה בגודל כל כדור הארץ, לא מה שהיום הלויתנים מריחים בני אדם באוקינוס השקט, 40 כרישים יכולים להפוך אניה. כתוב בגמרא (יומא ה עמוד ב) רדיא דרך האתרים, רדיא זה רדיו, היה רדיו גם אז, טלפון אלחוטי.

אדם בא לעולם לתפוס לויתן בחכה. ה' אומר לאיוב, אם היית יודע את סוד הלויתן לא היית צריך ייסורים, כי איוב הוא גלגול של תרח, היה צריך לבוא באיוב, היה הכי רשע בעולם. 

"ה' הופיע מה פארן", הר פארן זה אילת, המשכן היה באילת, לכן אנו מתפללים תמיד שם. המשכן היה שם, הלוחות, הכרובים, היו מראים לעולי רגלים הכרובים, בבית שני לא היה כרובים, היה רק ציורים. אדם בא לעולם לסוד הכרובים.

רבי מאיר שואל את אלישע, אתה משוגע חולה נפש שגשתא? היית ראשון בקבלה, ראשון בעץ חיים. אמר, אצל רבי עקיבא לא היה כוונה רעה, אבל ההורים שלי חשבו שאני אהיה טראמפ, פוטין, שיהיה לי נפט של כל העולם, כל הקוקאין, גראס, אקסטזי.., באומן הייתי מטפל בזה, עכשיו אני לא באומן מי יטפל בזה..

פוטין טראמפ ביבי בכל העולם.., אבל ר' עקיבא נולד בכשרות, עד גיל 40 לא ידע קרוא וכתוב, הלכות רבי עקיבא. רבי מאיר שאל את רבי עקיבא ליקוטי הלכות מדרש רבא מדרש הגדול כל הקבלה, רבי עקיבא היה צריך לחיות מאה ועשרים שנה בכדי לזכות בזה.
אדם בא לתקן את זמרי שזה רבי עקיבא, את למך שרצח את קין הסבא שלו, ואת הבן שלו תובל קין. הנשים שלו התרחקו ממנו "שמענה קולי נשות למך עדה וצילה".

התחבר אלינו בוואצאפ

ראה עוד

שיעור לאברכי כולל הוראה במעונו של הגה"צ רבי אליעזר ברלנד שליט"א

ביום רביעי ליל י"ט סיון נכנסו אברכי כולל הוראה לשיעור מיוחד ממורינו הרב אליעזר ברלנד …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *