צור קשר עם הרב ברלנד

"למה משיח צריך לשבת בכלא?" – הרב ניר בן ארצי שליט"א

בשיעור שמסר לכבוד יום שמיני עצרת תשפ"א דן הרב ניר בן ארצי שליט"א בשאלה המהותית – למה גדולי אבותינו היו צריכים לעבור ייסורים כ"כ קשים, כאשר חלקם הארי אף היה צריך לשבת בבית האסורים למשך שנים רבות. 

דברי הרב ניר בן ארצי אותם אנו מביאים מגיעים אחרי הקדמה בה הוא מסביר מדוע כל הצדיקים שהיו בבחינת משיח היו צריכים לעבור הסתרות קשות. יוסף הצדיק שבגיל צעיר הורחק מאביו ומשפחתו ועוד יישב 12 שנה בכלא. משה רבינו שגדל רחוק ממשפחתו, לבסוף הצטרך להימלט ממצרים ושם אצל יתרו יישב 10 שנים בכלא. עוד ממשיך הרב בן ארצי ומזכיר את הצרות שעברו על דוד המלך וכן על שמשון הגיבור.

בסוף דבריו מסכם הרב בן ארצי – "על כול מנהיגי ישראל האמתיים עברו הייסורים הללו". אלו דברי קודשו.

"עם כול החסד שעשה ועם כול הטוב שעשה יוסף הצדיק, עם כול זה שהציל, את עצמו והציל את כול עם ישראל, בא ריבונו של עולם ומכניס אותו 10 שנים לבית הסוהר, יתכן דבר כזה, איך זה יכול להיות? לא עשה כלום!"

"זה חשבונות של בורא עולם בכדי לנער אותו, לתקן אותו ולהכין אותו לאותו זמן שפרעה יצטרך אותו. הקב"ה שם אותו בתוך בית הסוהר, כלא, סגר אותו 10 שנים, נתן לו כוחות עצומים שכול מי חולם הוא פותר לו את החלומות. נתן לו מלאך ששמר עליו כול הזמן, כול מי שבא חטף מכות מהמלאך."

"הקב"ה שמר על האיכות של יוסף במשך 10 שנים שלא יתקלקל, שיישאר איך שהוא – יוסף העברי. כול מה שעבר עליו נשאר בסוף יוסף העברי שלא שוכח את אבא שלו. אם היה ממשיך להיות בבית פוטיפר, היה מתחתן עם מצריה, היה הופך ליוסף המצרי, חו"ש. אבל, הלך לכלא, סיפר לכולם: אני יוסף העברי, אבא שלי עזב אותי…, מספר להם סיפורים, הוא פתר להם את החלומות…, היה לו עוד שנתיים לחכות אחרי שהוא פתר את החלומות לשר האופים ושר המשקים."

"הוא נשאר עוד שנתיים, בגלל שהוא היה חסר עוד שנתיים כדי לחנך אותו עוד קצת, לחזק לו את כוח האמונה. ככה הוא הוציא אותו – הגיע זמנו ויצא לאור. הגיע הזמן שלו להיות מלך מצרים, והוא הלך להיות מלך מצרים, סגן של פרעה שזה 99% מלך מצרים, הכיסא של פרעה מעליו. הגיע הזמן הזה, עד אז הקב"ה הסתיר אותו."

"דוד המלך מה היה איתו? הקב"ה הסתיר אותו במדבר, הלך לגור במדבר עם הכבשים, בא פעם בחודש הביתה.., זה לא הולך לעבודה בשמונה וחוזר בארבע… – כשהגיע הזמן לדוד להימשח, פתאום הגיע שמואל הנביא ומשח את דוד המלך. הגיע הזמן שלו, הוא היה מוסתר ומוסתר במדבר עם הבעלי חיים שלא יראה את העולם המודרני בזמנו, שלא יתקלקל או שיחתנו אותו עם מישהי שלא מתאימה לו, כי יגידו שהוא לא הבן של ישי. שחו"ש, אימא שלו עשתה תרגיל עם השפחה שלה, אבל דוד היה בוודאי הבן של ישי.., עד שהגיע הזמן ששמואל ימשח אותו עם קרן, היה הרבה שנים מחוץ לבית ולא הגיע הזמן, לא היה לו אפילו מחשבה שזה הוא."

"גם ליוסף לא הייתה שום מחשבה שהוא הולך להיות מלך במצרים. גם משה רבינו בערך עד גיל 20 היה במצרים, אם היה ממשיך להישאר שם היה מתקלקל, כי גאל אותם רק בגיל שמונים. היה מתחתן עם מצריות היה מביא ילדים ממצריות, כבר לא היה 'איש אלוקים', היה חי עם גויות, לכן הקב"ה הבריח אותו ממצרים אחרי שלמד את המנהיגות שם, הבריח אותו ה' ממצרים."

"המדרשים מספרים מה עבר במדבר, בסופו של דבר הגיע ליתרו עם ציפורה, יתרו שיכר את משה רבינו…, עד שהכניסו לבור ושם הפך להיות רוחני. החומריות עזבה אותו לאחר 10 שנים בבור, כי לא הגיע הזמן שלו. אם לא היה נכנס לבור אצל יתרו היה הופך למלך על כול האזור הזה הוא לא היה מכיר את בורא העולם, היה שוכח את הקב"ה, היה שוכח הכול, שוכח את האחים שלו…, שם אותו יתרו בבור 10 שנים."

"שם בבור, צעק וצעק כול היום, ציפורה נתנה לו כול הזמן לאכול, הוא היה שמור בתוך הבור, זה היה הזמן שלו. ציפורה יכלה להוציא אותו מהבור, אבל הקב"ה לא נתן לזה לקרוא, הם רק החזיקו אותו בבור, לא ידעו כמה זמן הוא יצטרך להישאר שם, חודש חודשיים וככה עברו 10 שנים. למה ציפורה תוציא אותו, שאבא שלה יהרוג אותה? היה לו כוח של כישוף והיא פחדה ממנו. חשבה שמשה מת כבר, למה להוציא אותו?"

"עשר שנים שלמות האכילה אותו, ככה רצה בורא עולם – משם הוא יצא חדש. כול השנים בכה והתפלל להקב"ה."

"או שמשון הגיבור כשיצא לעולם, גם הוא היה עניין של משיח, והמלאך בא לדבר עם האימא והאבא, הם לא הבינו מה קורה – ויצא מהם בסתר שבסתר שמשון הגיבור, מושיעם של ישראל, שבא לגאול
את עם ישראל."

"וכל המנהיגים היו ככה, רובם – מה שיודעים עליהם יודעים עליהם."

התחבר אלינו בוואצאפ

ראה עוד

בראש השנה יכתבון • סיקור נרחב מימי ראש השנה בצילו של הגה"צ רבי אליעזר ברלנד שליט"א

קיבוץ ראש השנה בצילו של מורינו הרב שליט"א ○ תפילות היום הקדוש ○ דברי אלוקים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *