צור קשר עם הרב ברלנד
ציון רבי נחמן באומן חסום

למה הדרך לאומן נסגרה עבור יהודים? רבינו מבקש שנפתח עיניים ונתבונן

רבינו מחכה למי שפתח את הדרך לאומן

בכל שנה יש וויכוחים לגבי מספר המגיעים לציון רבי נחמן באומן שבאוקראינה. יש דעות הנוטות לכאן וכאלה שנוטות קצת יותר להקל, אך הקונצנזוס הוא כי עשרות אלפים מטלטלים את עצמם בכל שנה לציון הקדוש, על זה אף אחד לא חולק. במשך כל השנים, ועוד לפני שנפל מסך הברזל כבר פקדו את הציון הקדוש של רבי נחמן מאות אלפים ואף יותר. בכדי להבין את גודל מסירות הנפש סביב הנושא ננסה להקביל זאת למה שקורה סביב הנסיעה לציון רבי שמעון בר יוחאי שבמירון.

לרבי שמעון מגיעים מאות אלפים בכל שנה להילולה הקדושה שבל"ג בעומר. ההגעה היא מכל רבדי החברה, כאשר מאז ומעולם פקדו את הציון הקדוש גם כאלה שאינם נמנים מהמיינסטרים החרדי. אך אל לשכוח שעם כל קשיי ההגעה לרבי שמעון במירון וכל לחצי צוואר הבקבוק והתחבורה, מירון עדיין נמצאת בישראל. לעומת זאת, בכדי להגיע לציון רבי נחמן צריך ממש מסירות נפש שמצריך הגעה לאוקראינה, מדינה במזרח אירופה, לימים ספורים תוך התמודדות עם כל הלוגיסטיקה מסביב הכרוכה במאמץ גדול.

כאמור, עם כל הקשיים התלויים בדבר, מאז שנפתחה הדרך לאומן הגיעו לשם כבר מאות אלפים. אבל לצערנו, וכמו שכבר נראה, לצערם של כל עם ישראל, מי שפתח את הדרך לאומן ומסר את נפשו בכדי להנחיל את המצווה הכל כך חשובה הזו, דווקא ממנו נבצר להגיע לשם.

הדמעות והתפילות מוטטו את החומות – רק אחד פרץ את הדרך

הרבה מגדולי חסידי ברסלב עמלו בתפילות בכדי לפתוח את הדרך לאומן. לצעירים בינינו נזכיר שמדובר בתקופת המלחמה הקרה בין ארה"ב וברית המועצות שהתחילה מאז מלחמת העולם השנייה ושואת עמינו. השערים לכל החלק המזרחי של אירופה נסגרו בפני תושבי המערב, ובעיקר מה שחשוב לנו – אף אחד לא הצליח להגיע לציון הקדוש של רבינו נחמן באומן.

לא כאן המקום להזכיר את ההיסטוריה של התהוות חסידות ברסלב בארץ ישראל, אך בגדול מדובר בשיברי רסיסים, אודים מוצלים מאש, שהגיעו אחרי תקופת השואה לישראל. רבים מחסידי ברסלב וברובם אילו שבפולין הלכו על קידוש ה' באושוויץ ובמחנות השמדה אחרים. רבים מאלה ששהו באוקראינה הוגלו לסביר אחרי שלא שהו לקריאת רבי אברהם בן רבי נחמן לנסוע לישראל, ומקום מותם לא נודע. ה' יקום את דמם. מטי מעט מתוך דור הדעה, דור הנפילים הקדושים עובדי ה' ששהו באומן, הצליחו לשרוד את התופת ולעלות לישראל ארץ הקודש, אך מצבם כאן לא היה מזהיר.

חסידות ברסלב בארץ ישראל נראתה אז כמשהו שאין לו עתיד, חלום רחוק של חסידים בלי אדמו"ר שבקושי מצליחים לקבץ מניין לתפילה. אבל, כמה מגדולי הדור הקודם שצמחו בצל ממשיכי שלשלת דעת הקודש, הצליחו בכוחם כי רב להמשיך את הגחלת הלאה לדור הבא.

באחד מימי הפורים הקדושים הגיע "בטעות" לישיבת ברסלב שבבני ברק אברך צעיר, אך מלא בקדושה ותורה, העונה לשם לייזר והפך את הקערה על פיה. אליעזר, שנודע במהרה כרבי אליעזר ברלנד שליט"א, שימש את כל גדולי הדור שבחסידות ברסלב דאז, ובמהרה החל לקרב המונים לדרכו הקדושה של רבי נחמן. רבים השיב מעון, חסידות ברסלב הלכה והתפתחה, כאלה שרק לפני תקופה היו עמי ארצות ללא קשר לתורה וקיום מצוות הפכו לתלמידי חכמים שבעצמם התחילו לקרב רחוקים. אך, דבר אחד היה עדיין חסר – הדרך לציון הקדוש באומן הייתה חסומה במסך של ברזל.

כל בעל לב יודה שהרב ברלנד פתח את הדרך לאומן

חסידי ברסלב, מאז שנחסמה הדרך לאומן, לא הפסיקו לקוות, להתפלל ולייחל להגעה לציון הקדוש. תפילה אחרי תפילה, דמעה אחרי הפצרה הם מוטטו את המסך המונע. אבל, הדרך הייתה עדיין סגורה לכול זר. מורינו, כ"ק הגה"צ הרב אליעזר ברלנד שליטא, לא יכל לעמוד מהצד. מיד ששמע על המעלה הגדולה של הנסיעה הקדושה והשהייה ליד הציון שבאומן הוא פעל בכול כוחו לפתוח את הדרך. סיפורים למכביר יש סביב אותה תקופה קסומה, בדרכים לא דרכים תוך כדי מאמץ ומסירות נפש שמעל לכול הבנה הרב ברלנד הצליח לפרוץ את הדרך. הרב חזר ונסע לאומן שבאוקראינה, חומק מציפורני הק.ג.ב, ותמיד הוא צירף אליו עוד ועוד אנשים לנסיעה הקדושה.

כמו שאמר הרב שלום ארוש שליט"א:

"כל מי שנסע או ייסע אי פעם לאומן זה יהיה בזכות הרב ברלנד. אני עד לזה בצורה חד משמעית, הוא פתח את הדרך לאומן בצורה ברורה, ממש במסירות נפש. יום אחד אני אספר, אלו דברים שממש ראיתי בעיניי, מסירות נפש. מדובר פה בצדיק גדול שלקח על עצמו ייסורים עבורנו, ויש כאן גם הכרת הטוב על שהגענו לאומן בזכותו, הוא פתח את הדרך. ולא רק זה, אלא את כל העניינים של רבינו הוא פתח במסירות נפש."

יש כאלה שמנסים לשכתב את ההיסטוריה, אבל כל בעל לב המודה אפילו במקצת על האמת, יודע מה גדול חלקו של הרב ברלנד בפתיחת הדרך לאומן והחזרת הקיבוץ הקדוש בימי ראש השנה. עם זאת, כמה מהמחשיבים את עצמם כ"הברסלבים המקוריים" חרה להם מאוד לראות איך הרב ברלנד שליט"א מקרב רבבות (ללא שום הגזמה) לדרך היהדות ככלל ולחסידות ברסלב בפרט. אותם אנשים לא עזבו את הרב ברלנד כל אותם עשרות שנים, כאשר בשנים האחרונות הלכה הרדיפה וגברה.

כל העולם נכנס להסגר יחד עם מעצר הרב ברלנד

הסאה הוגדשה ביותר לאחרונה אחרי שמספר מצומצם של "צדיקים גדולים" הלכו אל השלטונות ומסרו מידע כוזב אודות הרב ברלנד ואף הביאו למעצרו. הרב ברלנד אכן הושם מאחורי סורג ובריח, אבל לצערנו כל העולם נכנס לטלטלה גדולה. נגיף הקורונה התחיל להתפשט בארץ ולגבות קרבנות רבים, כל עם ישראל הושם במאסר הבידוד והצער הלך וגדל. רבנים רבים צעקו והכריזו שהכול קורה בגלל שצדיק קדוש יושב בצער על לא עוול בכפו ונרדף בצורה מזעזעת, אך לצערנו, מי שצריך להבין את הרמזים העבים – נאטם ליבו.

ימי הקיבוץ של ראש השנה הגיעו. בכל שנה לקראת סוף חודש אלול מתאספים עשרות אלפים ומקיימים את צוואתו הגדולה של רבי נחמן – "איש בל ייעדר".  ומה השנה? למרות שרבבות מתאגדים בבלפור להפגנות, ועוד התאגדויות מגוחכות מאושרות ע"י הממשלה במיני מסעדות ובתי קפה – משום מה הדרך לאומן חסומה. הדברים הגיעו עד לדרג המדיני הגבוהה ביותר, אלפים מנסים לפעול בתפילה, בזמן שעסקנים פועלים בקדמת הבמה או מאחורי הקלעים בכדי לפתוח את השערים לאומן – אך בינתיים השער רק הולך ונסגר.

הרב אהרן שטרן מבני ברק אמר על סגירת בתי הכנסיות והמדרשות בזמן הקורונה, שאין אנו יודעים את חשבונות ה' יתברך. דבר אחד בטוח, הוסיף הרב שטרן, שהדין נחתם על הצער והמאסר של הצדיק הגאון והקדוש הרב ברלנד.

האמת, קשה לראות איך נכנסים עם הראש בקיר, מנסים לדבר עם כולם ולהפעיל את כל המאמצים בכדי לפתוח את הדרך לאומן, רק מהסיבה האמיתית ממשיכים להתעלם – תשובה על הביזיון והלשון הרע על הרב ברלנד שליט"א, ופעולה נחרצת שתביא לשחרורו המהיר.

דברי הרה"ח אבא טרצקי – ואולי אשמים אנחנו כלל הציבור שנתן ונותן לקבוצה של פושעים חסרי רחמים להושיב יהודי חשוב ומנהיג קהילה גדולה מאחורי סורג ובריח למעלה מ150 יום תוך כדי ייסורים!

ואולי משמיים מרמזים שרבינו נחמן אומר לנו: האדם שנלחם עבור הציון שלי ובא אליי במסירות נפש – נתתם להתעלל בו ללא רחמים ולהכניסו מאחורי סורג ובריח – אז גם אתם בדרך הקשה תבינו למה זה בא אליכם.

אבא טרצקי על הסיבה לסגירת הדרך לאומן

התחבר אלינו בוואצאפ

ראה עוד

מה הרתיח את המן במרדכי? החיזוק היומי מהגה"צ הרב אליעזר ברלנד שליט"א

החיזוק היומי – "מרדכי מוכתר בנימוסו היה” יום ה', ח' אייר תשפ"ד הגמרא מספרת בסנהדרין …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *